Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata concediului de odihna in urma pensionarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata concediului de odihna in urma pensionarii

Am iesit la pensie la limita de virsta,pe 18.06.2014 mi-a incetat contractul de munca,nu am efectuat concediul de odihna aveam 25 zile si 5 zile pt spor monitor la cite zile de plata am dreptul?
Va multumesc
Per total, aveati dreptul la 30 de zile lucratoare de CO anual, prevazute in c.i.m.?
Cornel Vasile, Consilier juridic
da ,cele cinci zile pt monitor erau efectuate la sf perioadei ,asa era prevazut in contractul colectiv de munca
In acest caz, avand in vedere perioada efectiv lucrata 01.01.-18.06.2014, aveti dreptul sa vi se compenseze in bani 14 zile lucratoare de CO.

ei zic ca nu am dreptul decit la 12 zile, din cele 5 nu am nici un drept deci nu compenseaza nici o zi ,ce sa fac?
Postati exact cum se prevede in ccm acordarea acelor zile suplimentare de CO.