avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 176 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata concediului de odihna in urma pensionarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata concediului de odihna in urma pensionarii

Am iesit la pensie la limita de virsta,pe 18.06.2014 mi-a incetat contractul de munca,nu am efectuat concediul de odihna aveam 25 zile si 5 zile pt spor monitor la cite zile de plata am dreptul?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:04, 1 Iulie 2014
Per total, aveati dreptul la 30 de zile lucratoare de CO anual, prevazute in c.i.m.?
Ultima modificare: Luni, 30 Iunie 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
da ,cele cinci zile pt monitor erau efectuate la sf perioadei ,asa era prevazut in contractul colectiv de munca
In acest caz, avand in vedere perioada efectiv lucrata 01.01.-18.06.2014, aveti dreptul sa vi se compenseze in bani 14 zile lucratoare de CO.

ei zic ca nu am dreptul decit la 12 zile, din cele 5 nu am nici un drept deci nu compenseaza nici o zi ,ce sa fac?
Postati exact cum se prevede in ccm acordarea acelor zile suplimentare de CO.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Raportarea zilelor de concediu Chriss14 Chriss14 Buna ziua. Am o problema cu fosta firma la care am lucrat. Am fost angajat pe perioada determinata de un an de zile, iar conform contractului aveam dreptul ... (vezi toată discuția)
Dreptul la concediu neefectuat EvaG EvaG Buna ziua. Am o nelamurire in privinta concediului neefectuat. In anul 2013 am avut 10 zile de concediu din cele 21. Pe 1Mai 2013 am plecat in prenatal ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna legal adriana2608 adriana2608 O persoana angajata la 01.01.2014,are dreptul la concediu de odihna in acest an?In ce cuantum? (vezi toată discuția)