Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca si conventie civila la acelasi ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca si conventie civila la acelasi angajator

Buna seara,

Am o situatie deosebita. La un Cabinet medical individual asistenta angajata cu contract de munca cu norma intreaga efectueaza impreuna cu medicul garzi la un centru de permanenta. A facut si 90 de ore de garda intr-o luna.
Din punct de vedere al legii a depasit demult numarul de ore legale.
Pentru a evita aceasta situatie se poate incheia o conventie civila cu asistenta ?
Da, pentru diferenta de timp ramasa dupa oprele de program (in limite normale ) si pentru toate zilele admise de lege ca fiind libere (wikend-uri si sarbatori legale)
Centru de permanenta apartine sectorului privat sau bugetar?

Conventiile civile se incheie numai pentru activitati ocazionale.
Cornel Vasile, Consilier juridic