Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Plata TVA in vama prin comisionar vamal (reprezentant ...
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Plata TVA in vama prin comisionar vamal (reprezentant vamal)

Buna ziua,
Am urmatoarea problema:
O firma din BE aduce din Ucraina in Romania un bun care urmeaza a fi pus in libera circulatie pe teritoriul Romaniei.
Firma BE a desemnat un reprezentant fiscal pe teritoriul Romaniei.
Pentru a putea recupera TVA-ul platit in Ro, in Belgia are nevoie de o factura emisa de un comisionar vamal din Romania. Dar comisionarul zice ca reprezentantul fiscal trebuie sa plateasca el in mod direct la vama TVA-ul. In acest caz comisionarul nu poate emite factura din care sa reiasa ca a platit TVA-ul in numele lui. Deci nu poate recupera TVA in Belgia.
In cazul in care reprezentantul fiscal plateste TVA-ul direct in Vama, va emite o factura catre firma din Belgia?

Firma din Belgia nu doreste sa recupereze TVA-ul in Romania datorita timpului indelungat pentru aceasta operatiune.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

comisonarul din Romania o sa va factureze catre belgian ,fara TVA... contractul dintre belgian si comisonarul din Romania , nu va priveste pe dumneavoastra .
beneficiarul final al marfii , oricum va platii TVA statului Roman , deci factura care se va emite catre comisionarul roman va fi cu TVA.