Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate, delimitare parcele, APIA
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate, delimitare parcele, APIA

Buna ziua,
parintii mei au primit inapoi conform legii fondului funciar in jur de 6 ha de pamant in extravilan intr-un mic sat din Transilvania. Anul acesta am inceput sa ma ocup de aceste terenuri (parintii mei fiind batrani) si ma confrunt cu mai multe probleme:
1. teren detinut inainte de colectivizare de tatal meu, ce nu apare deloc pe titlul de proprietate. Cum pot sa revendic acest teren? Pot sa fac eu acest lucru deoarece tatal meu este trecut de varsta de 80 de ani?
2. delimitarea corecta a parcelelor detinute. In zona noastra exista carte funciara cu mult dinaintea comunismului, dar la primarie mi s-a spus ca numerele topografice din vechile carti funciare nu coincid cu numerele topografice folosite in timpul comunismului si inscrise pe titlul de proprietate. In comuna nu exista plan de parcelare. De unde se poate porni in delimitarea parcelelor? de la granitele cunoscute de parinti? de la extrasul de carte funciara (daca reusesc cumva sa obtin ca la OCPI se lucreaza, dupa cate stiu eu, doar dupa numere topografice)? de la numerele topografice inscrise pe titlul de proprietate? Am obtinut de la topograful de la primarie niste harti desenate pe calculator cu parcelele ce apar pe titlul de proprietate, dar unele sunt ca suprafata mult mai mari decat suprafetele ce apar pe titlu, Nu inteleg cum e posibil acest lucru!
3.O mare parte din pamanturile noastre sunt folosite ca pasune fara acordul nostru de niste sateni (noi locuim de 30 de ani intr-un oras la 20 km distanta de satul natal al parintilor mei), care au solicitat si primesc pe terenurile noastre subventii de la APIA. Nu pot sa cred ca acest lucru e legal! Unde pot sa contest acest lucru?

Va multumesc!
Mai bine mai tarziu decat niciodata.
Daca aveti tilul de proprietate puteti sa faceti prima intabulare dupa parcelele cadastrale trecute in titlul de proprietate, apoi rezolvati si cu subventiile de pa APIA.
Buna ziua,

multumesc pentru raspuns, desi cred ca la majoritatea intrebarilor mele nu am primit raspuns.
Puteti sa-mi spuneti ce "castig" cu intabulare? Dupa intabulare o sa mai am inca cateva harti ce-mi dovedesc dreptul de proprietate (acest lucru e deja dovedit de titlul de proprietate, nu-i asa?), hartii pentru care ar trebui sa platesc cu mult peste pretul de piata actual al terenurilor si intre timp pamantul e folosit de altcineva. Deci eu ca proprietar TREBUIE sa platesc impozit pe teren, sa fac intabularea, iar cei care sunt "smecheri" au tot DREPTUL sa-mi foloseasca terenul si sa mai si fie platiti pentru acest lucru de APIA.

Multumesc.
Nu contesta nimic nu vei castiga absolut nimic decat timp pierdut pentru că nici Dumneata nu cunoști locul parcelelor nu sti unde sunt si te gandesti sa faci contest unde ? Dumneata cunoști multe despre acele terenuri ce au spus Părinți Dvs, dar daca terenul nu este trecut pe titlul de proprietate și nu aveți o adeverință cu informatii despre parcelele extravilane de la primariile locale atunci cum il intabulații cum dovediti ca este al Părinților Dvs acele parcele extravilane. De ce parinti Dvs nu au scos macar o adeverinta pentru ca s-au dat adeverințe si s-au facut Titluri de Proprietate de catre stat Atenție mare.... la toata lumea s-a dat titluluri de proprietate unde a locuit, au mers pe la Oameni sau au fost chemati la primariile locale și s-au impartit terenurile. Pt ca cine lucreaza terenul este trecut la primarie si daca lucreaza incaseaza bani subventie pentru lucrare.
Dumneanu NU face nimic de capul dumitale pentru ca nu poti sa rezolvi ba din contra o sa ajungi la probleme destul de grave. Oamenii dupa ce lucreaza un teren perioada de 30 -40 de ani si se trezesc ca apar cineva care vrea sa il revedince si nu mai este a lor sunt in stare sa va caute si iti dea in cap sa te amenințe cu moartea.
Caută și incepe cu un topograf CARE poate poate o sa încerce sa te ajute ca sa identifici locul parcelelor pentu început daca spui ca sunt parcele trecute pe titlul de proprietate. Cum face un Topograf sa identifice parcele extravilane .....prin harta veche si harta noua. Nu toti topografici stiu.
si inca ceva si eu pot sa spun ca parinti au teren in comuna la tara sau sat unde locuiesc parinti si bunici mei de pe vremea colectivului dar nu am acte.
si inca ceva Pasunea este a statului local apartine de primariile locale alcare acel teren este dat in chirie la cine are animale poate pe teren, v-am spus destule.

L_Eva a scris:

Buna ziua,
parintii mei au primit inapoi conform legii fondului funciar in jur de 6 ha de pamant in extravilan intr-un mic sat din Transilvania. Anul acesta am inceput sa ma ocup de aceste terenuri (parintii mei fiind batrani) si ma confrunt cu mai multe probleme:
1. teren detinut inainte de colectivizare de tatal meu, ce nu apare deloc pe titlul de proprietate. Cum pot sa revendic acest teren? Pot sa fac eu acest lucru deoarece tatal meu este trecut de varsta de 80 de ani?
2. delimitarea corecta a parcelelor detinute. In zona noastra exista carte funciara cu mult dinaintea comunismului, dar la primarie mi s-a spus ca numerele topografice din vechile carti funciare nu coincid cu numerele topografice folosite in timpul comunismului si inscrise pe titlul de proprietate. In comuna nu exista plan de parcelare. De unde se poate porni in delimitarea parcelelor? de la granitele cunoscute de parinti? de la extrasul de carte funciara (daca reusesc cumva sa obtin ca la OCPI se lucreaza, dupa cate stiu eu, doar dupa numere topografice)? de la numerele topografice inscrise pe titlul de proprietate? Am obtinut de la topograful de la primarie niste harti desenate pe calculator cu parcelele ce apar pe titlul de proprietate, dar unele sunt ca suprafata mult mai mari decat suprafetele ce apar pe titlu, Nu inteleg cum e posibil acest lucru!
3.O mare parte din pamanturile noastre sunt folosite ca pasune fara acordul nostru de niste sateni (noi locuim de 30 de ani intr-un oras la 20 km distanta de satul natal al parintilor mei), care au solicitat si primesc pe terenurile noastre subventii de la APIA. Nu pot sa cred ca acest lucru e legal! Unde pot sa contest acest lucru?

Va multumesc!

Bernet, utilizator