Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de nastere plastifiat
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de nastere plastifiat

Am vrut astazi sa fac pasaport copilului minor si cand am aratat certificatul de nastere plastifiat, am fost refuzat pe baza legii nr.119/1996 art.1 art.2 art.6(4). Am citit respectivele articole si nu am gasit interzierea plastifierii documentelor. Singurul lucru pe care il am de facut este sa cer eliberarea unui duplicat???
Puteti obtine alt certificat de nastere,adresandu-va personal la serviciul de stare civila local
da, dar pentru asta ar trebui sa strabat circa 400 km
As fi dorit sa stiu care este baza legala pentru care functionarii publici nu accepta certificatul de nastere plastifiat
Art. 2
(1) Actele de naştere, de căsătorie şi de deces se întocmesc în registre de stare civilă, în două exemplare, ambele originale, şi se completează manual, cu cerneală specială de culoare neagră.

Art. 6
(4) Este interzis să se facă ştersături, răzuiri, prescurtări şi adăugări în actele de stare civilă.

Prin plastifiere documentul isi pierde originalitatea, certificatele au timbru sec care prin plastifiere nu mai are aceleasi caracteristici cu cele ale unuia original. Poate sa fie si o copie color plastifiata si sa se spuna ca de fapt este original.
Prin deplastifiere documentul original se distruge (razuiri?!).
costy007 a scris:

da, dar pentru asta ar trebui sa strabat circa 400 km

Pentru a obtine alt certificat de nastere,nu este nevoie sa va deplasati dv la serviciul de stare civila care a emis documentul
Solicitati oficial eliberarea certificatului de nastere direct la serviciul specializat din localitatea unde domiciliati