Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita - BO
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita - BO

am un bo refuzat de banca pentru lipsa de disponibil
fac o recapitulare si daca gresesc sa omit ceva poate primesc atentionari si sfaturi....
cerere la instanta de la locul platii ( inscris pe bo) pentru investire cu formula executorie , se depune Bo in original , taxa de timbru de 4 lei si timbru judiciar de 0.15 lei
intrebare ..... acestea pot fi depuse si prin posta ?
pentru ridicare trebuie sa merg personal la instanta la registratura (?), eventual cu imputernicire , daca nu sunt titular , In cat timp se elibereaza ?
instanta imi da BO cu formula executorie aplicata dar imi da si incheire de admitere(?)
cu Bo investit merg la executor , impreuna cu o cerere de executare silita si evident cu taxa

aceasta e calea de urmat ?
Cred ca ati intuit perfect procedura:
1. Investirea cu formula executorie, asa cum ati spus, si poate fi trimisa si prin posta, dar este riscul pierderii.
2.Va prezentati personal sa ridicati BO investit alaturi de solutia data de instanta, dar sa aveti imputernicire.
3. Mergeti apoi la executor pentru a incepe executarea silita.

Succes!
se depun duplicate pentru comunicare?
Investirea cu formula executorie este o procedura necontencioasa care se solutioneaza in camera de consiliu, fara citarea partilor, ca atare nu este nevoie de niciun duplicat.
multumesc
in cat timp de la data depunerii pot merge sa ridic OP investit?
ENGFULL, utilizator
Pai vi se va comunica termenul. Daca depuneti prin posta, ar fi bine sa va interesati de data primita pentru solutionare ( prin telefon la instanta)