avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 431 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita - BO
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita - BO

am un bo refuzat de banca pentru lipsa de disponibil
fac o recapitulare si daca gresesc sa omit ceva poate primesc atentionari si sfaturi....
cerere la instanta de la locul platii ( inscris pe bo) pentru investire cu formula executorie , se depune Bo in original , taxa de timbru de 4 lei si timbru judiciar de 0.15 lei
intrebare ..... acestea pot fi depuse si prin posta ?
pentru ridicare trebuie sa merg personal la instanta la registratura (?), eventual cu imputernicire , daca nu sunt titular , In cat timp se elibereaza ?
instanta imi da BO cu formula executorie aplicata dar imi da si incheire de admitere(?)
cu Bo investit merg la executor , impreuna cu o cerere de executare silita si evident cu taxa

aceasta e calea de urmat ?
Cel mai recent răspuns: romibaro , utilizator 17:38, 7 Iulie 2009
Cred ca ati intuit perfect procedura:
1. Investirea cu formula executorie, asa cum ati spus, si poate fi trimisa si prin posta, dar este riscul pierderii.
2.Va prezentati personal sa ridicati BO investit alaturi de solutia data de instanta, dar sa aveti imputernicire.
3. Mergeti apoi la executor pentru a incepe executarea silita.

Succes!
se depun duplicate pentru comunicare?
Investirea cu formula executorie este o procedura necontencioasa care se solutioneaza in camera de consiliu, fara citarea partilor, ca atare nu este nevoie de niciun duplicat.
multumesc
in cat timp de la data depunerii pot merge sa ridic OP investit?
Ultima modificare: Marți, 19 Mai 2009
ENGFULL, utilizator
Pai vi se va comunica termenul. Daca depuneti prin posta, ar fi bine sa va interesati de data primita pentru solutionare ( prin telefon la instanta)

Alte discuții în legătură

In baza caror articole/legi pot apela privind o cerere de investire formula executorie advsys advsys buna ziua, treb sa fac o cerere cu privire la investirea a un BO cu formula executorie, iar eu cererea pe care o voi depune am apelat la legea 58/1934, la ... (vezi toată discuția)
Investire bo - debitor din gaesti Irina S. Irina S. Sunt creditor din Iasi si vreau sa investesc cu formula executorie doua BO a unui debitor din Gaesti. Fac cererea si o depun la instanta Judecatoriei Gaesti? (vezi toată discuția)
Taxa judiciara de timbru ENGFULL ENGFULL unde se plateste taxa judiciara de timbru? ( pers jd) acum vreo 2 saptamani am platit taxa la trezorerie , acum am inteles ca de la 1 mai se palteste la ... (vezi toată discuția)