Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionarea anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionarea anticipata

Buna ziua .Ma numesc C.Iulian nascut in data de 24/07/1955.Am vechime in campul munci peste 40 de ani dintre care 22 de ani in grupa a2.(fosta).Mar interesa cand am dreptul de pensionare -anticipat sau la drept.VA MULTUMESC FOARTE MULT
1. Pentru un barbat nascut in iulie 1955 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 22 de ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani (65 - 5 = 60 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 5 ni si 6 luni (40/0 + 5/6 = 46 de ani si 6 luni).

3. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 60 de ani, in iulie 2015.

4. De pensie anticipata puteti beneficia tot la varsta de 60 de ani, deci nu mai este cazul sa solicitati pensie anticipata.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.