Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul concediu prenatal si postnatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul concediu prenatal si postnatal

Buna seara,incepand din luna martie 2014 am avut concediu medical cod 01 pana pe 12/06/2014,din 13/06/2014 am intrat in concediu prenatal .Nelamurirea mea este urmatoarea :salariul a fost modificat de 2 ori pana in decembrie 2013 a fost 1127,decembrie2013=750,ianuarie 2014=750 iar din februarie 2014 =1500.pentru concediul prenatal si postnatal se iau ultimile 6 luni anterior lunii iunie 2014 ? si daca puteti sa ma ajutati sa imi calculez.va multumesc frumos
~ Conținut șters la cerere ~
1. In 4 luni din cele 6 anterioare intrarii in concediu de maternitate ati avut concediu medical iat venitul brut luat in calculul indemnizatiei pentru concediul de maternitate este indemnizatia pentru concediul medical respectiv si nu salariul dvs. din contractul individual de munca.

2. De aceea indemnizatia pentru concediul de maternitate va fi ai mica.
Salariile mentionate sunt sume brute pe lunile respective?
De exemplu, pe luna ianuarie ar fi trebuit sa aveti minim 850 lei.
Calculul indeminzatiei se face cu sumele brute din cele 6 luni anterioare, in cazul dvs. pe lunile septembrie 2013 - februarie 2014.