Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Este sau nu corupere de minori?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Este sau nu corupere de minori?

Buna! Am 14 ani si iubitul meu are 19 ani. In urma cu o luna am intretinut relatii sexuale cu acordul amandurora. Acum parintii mei au aflat si vor sa depuna plangere. Acum iubitul meu este pasiv de Inchisoare?
Pisi333, utilizator
Chiar daca ai fost de acord esti inca minora.
Daca parintii depun reclamatie la politie atunci prietenul tau in mod sigur la inchisoare va fi pasiv, activi vor fi cei cu state mai vechi acolo.
Actul sexual cu un minor

(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau anal, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau anală comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.

Asa ca Pisi, are sanse mari sa fie condamnat.
( pasibil ai vrut sa zici)
gi-jane2, moderator
Bine ar fi sa-ti asculti parintii si sa ai o discutie cu ei, poate renunta la depunerea plangerii.
Este savarsita infractiunea de act sexual cu un minor.