Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Montare sistem supraveghere video la asociatie de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Montare sistem supraveghere video la asociatie de proprietari

Buna ziua. Am mai multe intrebari cu privire la montarea unui sistem de supraveghere video la o asociatie de proprietari.
Noi am dori sa montam camere in interior care se supravegheze intrarile in bloc (bloc cu 3 scari, fiecare scara are 2 intrari, ambele active).
Nu am inteles mai nimic nici din postarile anterioare pe acest subiect nici din legea 677/2001.
Intrebarile mele ar fi:
1. Daca membrii asociatiei au fost de acord in AG cu montarea unui astfel de sistem, este legal?
2. Poate asociatia sa isi execute lucrarea in regie proprie (sa-si achizitioneze si sa-si monteze singura aceste echipamente)?
3. Daca lucrarea se poate face in regie proprie, atunci imagile care vor surprinde eventuale fapte contraventionale sau penale, au valoare in fata politiei sau a instantei?
1. Este legal.
2. Da.
3. Nu, deoarece inregistrarile video reprezinta mijloace de proba numai daca au fost preluate cu mijloace specifice omologate.
Va rog frumos, imi spuneti si mie legea care precizeaza ce mi-ati raspuns la pct 3? Eu personal nu am gasit sau poate nu am fost atent. Multumesc.