Forum Discuţii diverse Discuţii politice şi legislaţie ... Ordonanța Guvernului nr. 55/2014
Discuție deschisă în Discuţii politice şi legislaţie electorală

Ordonanța Guvernului nr. 55/2014

pana la ce data se depun optiunile pentru a deveni independendt sa noua optiune politica

[Mesaj editat - Vă rog să nu mai scrieți exclusiv cu majuscule, nu este regulamentar]
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Ordonanţa de urgenţă nr. 55/2014 pentru reglementarea unor măsuri privind administraţia publică locală este in vigoare de la 02.09.2014.
In termen de 45 de zile de la data intrarii in vigoare a ordonantei de urgenta, primarii si presedintii consiliilor judetene, consilierii locali si consilierii judeteni, precum si candidatii care au fost declarati supleanti isi pot exprima in scris si o singura data optiunea cu privire la partidul politic, organizatia minoritatii nationale din care doresc sa faca parte sau sa devina independenti, fara ca alesii locali respectivi sa isi piarda calitatea dobandita in urma alegerilor.
MULTUMESC!