Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Drept de rambursare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Drept de rambursare TVA

O firma are ca obiect de activitate Laborator de tenica dentara cod caen 3250 Fabricarea de dispozitive , aparate si instrumente medicale si stomatologice, ,
care este o activitate scutita de TVA , si deci firma este Neinregistrata dpv al TVA.

In cazul unui import de aparatura medicala, platind TVA-ul in vama de 09 sau 24% ( ex proteze sau proteze dentare),
poate cere de la Fisc, rambursarea tva-lui platit ?

Comisionarii vamali spun ca firma poate depune Decontul special de TVA D301
insa am gasit si opinii ca tva-ul nu se recupereaza ci devine componenta a pretului de cost ca la orice firma Neinregistrata in scop de tva
( de ex cei cu Cifra Afaceri sub 35000 EUR )

Ma puteti lamuri ? specificand si articolul din Cod Fiscal , care stabileste acest drept sau il interzice ?
Cod fiscal:

ART. 141 Scutiri pentru operaţiuni din interiorul ţării

(1) Următoarele operaţiuni de interes general sunt scutite de taxă:

b) prestările de servicii efectuate în cadrul profesiunii lor de către stomatologi şi tehnicieni dentari, precum şi livrarea de proteze dentare efectuată de stomatologi şi de tehnicieni dentari;

ART. 126 Operaţiuni impozabile

(9) Operaţiunile impozabile pot fi:
c) operaţiuni scutite de taxă fără drept de deducere, pentru care nu se datorează taxa şi nu este permisă deducerea taxei datorate sau achitate pentru achiziţii. În prezentul titlu aceste operaţiuni sunt prevăzute la art. 141;

Ioan Petru Butariu, Contabil