Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna salariat detasat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna salariat detasat

un salariat detasat la unitatea noastra are vechime mare si, normal ar beneficia de 25 de zile de concediu de odihna. Pentru perioada detasarii (1.01.2014-1.11.2014) are dreptul la 21 de zile de concediu de odihna. Solicita concediu de odihna cu 2 zile inainte de terminarea detasarii. Cum se procedeaza? - unitatea noastra plateste doar doua zile de concediu sau e obligata sa nu-i modifice contractul de munca pana nu-si termina cele 21 de zile de concediu?
Unitatea la care este detasat are urmatoarele posibilitati :
- fie ii achita indemnizatia de CO aferenta celor2 zile

- fie ii achita intreaga indemnizatie de CO si apoi recupereaza diferenta de la unitatea de la care este detasat.