avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna salariat detasat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna salariat detasat

un salariat detasat la unitatea noastra are vechime mare si, normal ar beneficia de 25 de zile de concediu de odihna. Pentru perioada detasarii (1.01.2014-1.11.2014) are dreptul la 21 de zile de concediu de odihna. Solicita concediu de odihna cu 2 zile inainte de terminarea detasarii. Cum se procedeaza? - unitatea noastra plateste doar doua zile de concediu sau e obligata sa nu-i modifice contractul de munca pana nu-si termina cele 21 de zile de concediu?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:50, 22 Octombrie 2014
Unitatea la care este detasat are urmatoarele posibilitati :
- fie ii achita indemnizatia de CO aferenta celor2 zile

- fie ii achita intreaga indemnizatie de CO si apoi recupereaza diferenta de la unitatea de la care este detasat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul in timpul detasarii dennis20 dennis20 sunt detasata pana la sfarsitul anului,mentionez ca de la angajatorul de la care am plecat mai am de efectuat 15 zile de concediu...acestea le pot lua la noul ... (vezi toată discuția)
Drepturi detasare 100marian2011 100marian2011 Daca un cadru didactic este detasat incepand cu 20.06.2012 intr-o functie de inspector in ISJ Cluj, concediul de odihna aferent anului scolar 2011/2012 (lunile ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna pentru salariati detasati gubernate gubernate Am urmatoarea situatie: salariati detasati pe o perioada de un an (16.06.2016-15.06.2017)la o alta societate.Pe perioada detasarii unii dintre ei si-au ... (vezi toată discuția)