avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare - conditii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare - conditii

buna ziua,
as dori sa stiu daca dupa ziua in care s-a implinit termenul de incercare, condamnarea dispare de la sine din cazier.
in ce conditii ea mai poate ramane?
multumesc
Cel mai recent răspuns: dharalamb , utilizator 14:56, 28 Octombrie 2014
Depinde de pedeapsa la care ati fost condamnat.
multumesc,
pedeapsa a fost 3 ani cu suspendare si 5 ani termen de incercare!
(fapta incadrare la inselaciune)
Reabiliatarea opereaza de drept, in virtutea legii, in cazul suspendarii conditionate .


Asadar, dupa scurgerea termenului de incercare ( compus din pedeapsa efectiv aplicata la care se adauga doi ani ), nu vor mai exista mentiuni in cazierul judiciar.

In cazul in care nu s-a procedat la radierea condamnarii suferite , va puteti adresa instantei de judecata, pentru a constata ca a operat reabilitarea de drept.


Reabilitarea inlatura interdictiile si decaderile ce decurg din condamnare.




In cazul in care condamnatul nu a savarsit din nou o infractiune inauntrul termenului de incercare si nici nu s-a pronuntat revocarea suspendarii conditionate a executarii pedepsei in baza art. 83 si 84, el este reabilitat de drept."

Asadar, reabilitarea de drept intervine dupa implinirea termenului de incercare.

Daca aveti interes, aveti dreptul si de a solicita pe cale judecatoreasca constatarea reabilitarii.

Hotararea instantei de judecata, in acest caz, nu este una pentru acordarea reabilitarii, ci doar pentru constatarea reabilitarii de drept.


Succes.
Ultima modificare: Marți, 28 Octombrie 2014
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cat timp am cazier ? Raaazvy Raaazvy [quot]D.p. 492 - În baza art.385/15 pct.2 lit.d Cod procedură penală, admite recursul declarat de Ministerul Public - Parchetul de pe lângă înalta Curte ... (vezi toată discuția)
Cazier - reabilitare ady0 ady0 buna ziua.am o intrebare am avut 2 condamnari cu suspendare pt circulatie una in 2011 si una in 2012 as vrea sa stiu cand se sterge cazieru sau cum pot sa ... (vezi toată discuția)
Noul cod procedura penala sefu32b sefu32b Se refera cumva si la reabilitare dupa o condamnare cu suspendare? Multumesc. (vezi toată discuția)