Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare - conditii
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare - conditii

buna ziua,
as dori sa stiu daca dupa ziua in care s-a implinit termenul de incercare, condamnarea dispare de la sine din cazier.
in ce conditii ea mai poate ramane?
multumesc
Depinde de pedeapsa la care ati fost condamnat.
multumesc,
pedeapsa a fost 3 ani cu suspendare si 5 ani termen de incercare!
(fapta incadrare la inselaciune)
Reabiliatarea opereaza de drept, in virtutea legii, in cazul suspendarii conditionate .

Asadar, dupa scurgerea termenului de incercare ( compus din pedeapsa efectiv aplicata la care se adauga doi ani ), nu vor mai exista mentiuni in cazierul judiciar.

In cazul in care nu s-a procedat la radierea condamnarii suferite , va puteti adresa instantei de judecata, pentru a constata ca a operat reabilitarea de drept.

Reabilitarea inlatura interdictiile si decaderile ce decurg din condamnare.

In cazul in care condamnatul nu a savarsit din nou o infractiune inauntrul termenului de incercare si nici nu s-a pronuntat revocarea suspendarii conditionate a executarii pedepsei in baza art. 83 si 84, el este reabilitat de drept."

Asadar, reabilitarea de drept intervine dupa implinirea termenului de incercare.

Daca aveti interes, aveti dreptul si de a solicita pe cale judecatoreasca constatarea reabilitarii.

Hotararea instantei de judecata, in acest caz, nu este una pentru acordarea reabilitarii, ci doar pentru constatarea reabilitarii de drept.

Succes.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
multumesc