Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Renuntare platita la repausul saptamanal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Renuntare platita la repausul saptamanal

Imi puteti spune, va rog, daca as dori sa lucrez in weekend, fara recuperarea in alte zile, pot completa eventual o cerere de renuntare la repausul saptamanal sau conform legii nu se poate renunta?
nu puteti renunta.
Potrivit art.38 din Codul Muncii, salariaţii nu pot renunţa la drepturile ce le sunt recunoscute prin lege. Orice tranzacţie prin care se urmăreşte renunţarea la drepturile recunoscute de lege salariaţilor sau limitarea acestor drepturi este lovită de nulitate.