Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM perioada determinata.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM perioada determinata.

buna ziua
doresc sa modific CIM din perioada determinata in nedetermnata. cum procedez? inchei CIM initial si fac alt CIM si cum inregistrez in programul REVISAL
Despre ce sector este vorba, bugetar sau privat?
In sectorul bugetar aveti dispozitie, este simplu de rezolvat, incheiati alta dispozitie si scrieti ca persoana respectiva trece pe durata nedeterminata, respectand legislatia in vigoare pt. sectorul bugetar.
In sectorul privat, tot simplu este, incheiati un act aditional la CIM existent, si completati ca prin negociere partile au hotarat modificarea Cap. C. Durata contractului, trece din determinata in nedeterminata incepand cu data de _________.

In revisal, mergeti la Contracte, Modificare, selectati salariatul, dati Continuare si selectati Durata contract si selectati Nedetrminata, urmatorul, Continuare pana ajungeti la Data de cand isi produce efectele, scrieti data si salvati.
Va rog sa nu inchideti CIM initial, el ramane valabil, modificati CIM initial cu act aditional.

Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
In sectorul bugetar se incheie tot c.i.m. sau act aditional , nu prin dispozitie se fac angajarile sau modificarile de c.i.m. daca este vorba despre personal contractual.

MULTUMESC PENTRU RASPUNSURI. STE VORBA DE PRIVAT
M-am referit la functionar public, angajat in baza unui CIM este simplu de inteles.