Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cine plateste reparatiile la instalatia electrica? ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cine plateste reparatiile la instalatia electrica? Locatarul sau locatorul?

Buna! Am si eu o nelamurire in legatura cu reparatiile locative.
In situatia in care instalatia electrica este veche si trebuie schimbata (parerea expertului nu a mea personala) si tot apar probleme...gen scantei la panou... In sarcina cui sunt aceste reparatii? Locatorul nu vrea sa le plateasca, in ideea in care nu el foloseste instalatia, ceea ce mi se pare absurd:((
Ce pot sa ii zic?
Proprietarul, adica locatorul plateste.
" Art. 1.788. -
(1) Locatorul este obligat să efectueze toate reparațiile care sunt necesare pentru a menține bunul în stare corespunzătoare de întrebuințare pe toată durata locațiunii, conform destinației stabilite potrivit art. 1.799
(2) Sunt în sarcina locatarului reparațiile locative, a căror necesitate rezultă din folosința obișnuită a bunului
(3) Dacă, după încheierea contractului, se ivește nevoia unor reparații care sunt în sarcina locatorului, iar acesta din urmă, deși încunoștințat, nu începe să ia de îndată măsurile necesare, reparațiile pot fi făcute de locatar. În acest caz, locatorul este dator să plătească, în afara sumelor avansate de locatar, dobânzi socotite de la data efectuării cheltuielilor
(4) În caz de urgență, locatarul îl poate înștiința pe locator și după începerea reparațiilor, dobânzile la sumele avansate neputând curge decât de la data înștiințării.

Asigurarea folosinței
Art. 1.789. - Locatorul este obligat să întreprindă tot ceea ce este necesar pentru a asigura în mod constant locatarului folosința liniștită și utilă a bunului, fiind dator să se abțină de la orice fapt care ar împiedica, diminua sau stânjeni o asemenea folosință. Garanția contra viciilor
Art. 1.790. -
(1) Locatorul garantează contra tuturor viciilor lucrului care împiedică sau micșorează folosirea lui, chiar dacă nu le-a cunoscut la încheierea contractului și fără a ține seama dacă ele existau dinainte ori au survenit în cursul locațiunii
(2) Locatorul nu răspunde pentru viciile care erau aparente la data încheierii contractului și pe care locatarul nu le-a reclamat în condițiile art. 1.690 alin. (3). Locatorul poate fi obligat la despăgubiri pentru prejudiciile pe care viciile aparente le cauzează vieții, sănătății sau integrității corporale a locatarului. Efectele garanției contra viciilor Art. 1.791. -
(1) Dacă locatorul nu înlătură viciile în cel mai scurt termen, locatarul are dreptul la o scădere proporțională a chiriei. În cazul în care viciile sunt atât de grave încât, dacă le-ar fi cunoscut, locatarul nu ar fi luat bunul în locațiune, el poate rezilia contractul, în condițiile legii
(2) Atunci când aceste vicii aduc vreun prejudiciu locatarului, locatorul poate fi obligat și la daune-interese, în afară de cazul când dovedește că nu le-a cunoscut și că, potrivit împrejurărilor, nu era dator să le cunoască."

Aveti incheiat econtract legal de locatiune ?
Daca exista incheiat contract de locatiune,opereaza clauzele negociate si asumate de catre parti in contract
Avem incheiat un constract , acolo scrie ca locatarul suporta reparatiile curente, dar clar astea nu se refera la curent:))
Cine este proprietar al instalatiei are obligatia de a plati conform legii.
Mai aveti o solutie: renuntati la contract si va mutati in alta parte. Renuntarea la contractul de inchiriere se face conform prevederilor contractuale - deci, atentie!