avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie pe caz de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie pe caz de boala

Buna seara. Va rog o parere in urmatoarea speta: un lucrator de sistem militar cu vechime de 11,5 ani in varsta de 33 ani, angajat din 2004-2014, diagnosticat cu tbc,urmeaza sa se pensioneze.
Cum se calculeaza practic cuantumul pensiei pe caz de boala ?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: nutzzu , utilizator 21:41, 4 Decembrie 2014
Pensia de invalditate se calculeaza ca si cea de limita de varsta.
Cuantumul pensiei depinde de mai multe date si elemente,printre care si cele de mai jos:
Veniturile realizate pentru care s-a platit CASS in anii de activitate.
Gradul de invaliditate.
Stagiul potential(daca se acorda).
Ultima modificare: Miercuri, 3 Decembrie 2014
Carp Mircea, utilizator
As putea sti o formula de calcul avand in vedere veniturile si perioada lucrata?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Variante de pensionare linualin linualin Va supun atentiei urmatorul caz: Socrul meu implineste 60 de ani in luna martie 2010, cand doreste sa iasa la pensie din cauza serviciului mult prea ... (vezi toată discuția)
Calculul pensiei de invaliditate soimumircea soimumircea Am un stagiu de cotizare efectv de 33 ani si 4 luni.Am facut facultatea la zi 5ani,si stagiul militar cu termen redus de 9 luni (inainte de inceperea ... (vezi toată discuția)
Nelamurire privind pensia de invaliditate ionelasandu ionelasandu Am o mare dilema cu privire la vechimea in munca acordata in urma pensiei de invalididate de gradul II.Mentionez ca mama are varsta de 51 de ani ,ani lucrati ... (vezi toată discuția)