Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Calcul pensie pe caz de boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Calcul pensie pe caz de boala

Buna seara. Va rog o parere in urmatoarea speta: un lucrator de sistem militar cu vechime de 11,5 ani in varsta de 33 ani, angajat din 2004-2014, diagnosticat cu tbc,urmeaza sa se pensioneze.
Cum se calculeaza practic cuantumul pensiei pe caz de boala ?
Va multumesc.
Pensia de invalditate se calculeaza ca si cea de limita de varsta.
Cuantumul pensiei depinde de mai multe date si elemente,printre care si cele de mai jos:
Veniturile realizate pentru care s-a platit CASS in anii de activitate.
Gradul de invaliditate.
Stagiul potential(daca se acorda).
Carp Mircea, utilizator
As putea sti o formula de calcul avand in vedere veniturile si perioada lucrata?