Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... avocat obligatoriu in apel + recurs / alte cai de ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

avocat obligatoriu in apel + recurs / alte cai de atac in noul cod de procedura civila sau noul cod civil

Am auzit ca de circa 2-3 saptamani curtea constitutionala s-a exprimat ca fiind neconstutionale articolele prevazute din NCC si NCPC prin care se reglementa reprezentarea obligatoriu in instanta ( pt celelalte cai de atac a deciziilor si hotararilor din codul civil ) de catre avocet / consilier juridic
as vrea sa ma ajutati sa gasesc aceasta decizie .... imi este necesara urgent.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
In Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 775 din data de 24 octombrie 2014 a fost publicată Decizia Curţii Constituţionale nr. 462/2014 referitoare la admiterea excepţiei de neconstituţionalitate a dispoziţiilor art. 13 alin. (2) teza a doua, art. 83 alin. (3) şi art. 486 alin. (3) din Codul de procedură civilă.
Multumesc f mult.