Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... HG 115 din 2004 se aplica?
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

HG 115 din 2004 se aplica?

Avand in vedere ca legea protecţiei muncii nr.90/1996, republicată, cu modificările ulterioare, şi Legea nr. 608/2001 privind evaluarea conformitatii produselor in baza carora a fost emisa HG 115 din 2004 au fost abrogate aceasta din urma mai poate fi aplicabila?
Cerintele minime de securitate si sanatate pentru utilizarea de catre lucratori a EIP la locul de munca, aprobate prin HG nr.1048/ 2006 mentioneaza:
-art.5 (1) Echipamentul individual de protecţie trebuie să respecte prevederile Hotărârii Guvernului nr. 115/2004 privind stabilirea cerinţelor esenţiale de securitate ale echipamentelor individuale de protecţie şi a condiţiilor pentru introducerea lor pe piaţă, cu modificările ulterioare.
(2) Orice echipament individual de protecţie trebuie să îndeplinească următoarele condiţii:
a) să fie corespunzător pentru riscurile implicate, fără să conducă el însuşi la un risc mărit;
b) să corespundă condiţiilor existente la locul de muncă;
c) să ia în considerare cerinţele ergonomice şi starea sănătăţii lucrătorului;
d) să se potrivească în mod corect persoanei care îl poartă, după toate ajustările necesare.
multumesc pentru raspuns