Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Permis necorespunzator pentru conducere tractor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Permis necorespunzator pentru conducere tractor

Buna ziua.
Am condus un tractor(avand masa totatla maxima admisa mai mare de 3500 kg) pe drumul public cu categoria B si am fost tamponat din spate de un autovechicul.In acest caz mi s-a intocmit un dosar penal -conducerea a unui autov. fara permis de conducere- si permisul categoria B mi-a fost retinut de catre politie.
Intrebarea mea este:La ce ma pot astepta le situatia de fata, daca ma pedepseste conform art 335/1 si nu conform art. 335/2(cu permis necorespunzator categoriei).
Va multumesc pt. orice ajutor acordat.
Daca se va stabili faptul ca sunteti nevinovat de producerea accidentului, este posibil sa scapati cu o amenda administrativa si sa vi se restituie permisul.
Francisc Gerber, Avocat
Daca se va stabili faptul ca producerea accidentului este culpa comuna -cazul celalalt cu cond auto care m-a tamponat- risc inchisoare, avand permis necorespunzator?
Atata timp cat detineati permis de conducere nu va baga pe art 335/1 iar 335/2 se va aplica pentru situatia dv.

Din pacate permisul dv. va fi anulat::

Art. 114 OUG 195/2002 Raspunderea contraventionala
(1) Anularea permisului de conducere se dispune în urmatoarele cazuri:
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat printr-o hotarâre judecatoreasca ramasa definitiva pentru infractiunile prevazute la art. 85,art. 86 alin. (2), art. 87 alin. (1), (2), (4) si (5), art. 89 alin. (1) si (2), art. 90 alin. (1) si la art. 92 alin. (3);

Art. 86 OUG 195/2002 Infractiuni si pedepse
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau al carei permis i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseste cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.