Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Un avocat poate reprezenta persoana juridica in ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Un avocat poate reprezenta persoana juridica in relatia cu O.S.I.M. pentru inregistrarea unei marci?

un avocat cu delegatie avocatiala poate reprezenta o persoana juridica romana la OSIM pentru inregistrarea unei marci sau este nevoie de un consilier in proprietate?
Inregistrarea unei marci pentru o pers romana poate fi facuta de orice persoana, ne avand importanta calitatea ei.
Iata ce am gasit pe site-ul OSIM:

20. Reprezint/Sunt un cabinet de avocatura. Pot reprezenta in fata OSIM o persoana fizica/juridica ?

In cazul in care nu sunteti consilieri in proprietate industriala nu puteti reprezenta in calitate de mandatar autorizat, nici un fel de persoane fizice sau juridice, din tara sau din strainatate. Puteti insa sa depuneti documente la OSIM fara sa aveti procura, delegatie sau imputernicire, sau sa fiti trecuti in cererea de inregistrare de marca la rubrica « persoana desemnata pentru corespondenta », in conditiile in care actele poarta semnatura si stampila (daca este persoana juridica) solicitantului. De asemenea puteti reprezenta oficial o persoana fizica sau juridica de pe teritoriul Romaniei in fata Comisiei de Reexaminare, in conformitate cu regula 46 (5) din Regulamentul de aplicare al Legii 84/1998 privind marcile si indicatiile geografice .

Asadar, eu inteleg faptul ca un avocat poate depune o cerere de inregistrare a marcii, dar aceasta trebuie sa fie semnata si stampilata de catre solicitant (persoana fizica sau juridica).
Sau sa aiba procura de la titular si astfel poate semna singur cererea de inregistrare.