Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune/furt... Sau pierderea mea...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune/furt... Sau pierderea mea...

Buna seara
Am si eu nevoie de sfatul unor persoane in cunostiinta de cauza, am patit urmatoarea intamplare:
In data de 06.10.2014 am decis sa imi cumpar o masina, dupa mai multe vizualizari pe situl OLX am gasit una care mi-a placut si i-am trimis vanzatorului un SMS oferindu-i suma de 10.000 de RON pe masina oferita la vanzare, am fost sunat inapoi aproape imediat si vanzatorul mi-a spus ca ar fi tentat sa o dea dar sa vin sa o vad si vorbim la fata locului, am contactat un amic pe care l-am rugat sa mearga cu mine deoarece eu nu posed permis de conducere si in caz de o iau sa conduca el,am luat un taxi si ne-am dus spre locatia indicata de vanzator, pe drum i-am dat un alt SMS spunadui ca ajung in 5 minute, ne-am intalnit in fata unei benzinarii, ne-am urcat in masina ''ne-a dat o tura cum s-ar spune'' sa vad cum merge masina dupa care am fost la el in fata blocului! dupa negocieri si inspectia masinii m-am decis sa o cumpar cu suma de 10.400 RON,Masina fiind incrisa pe numel;e mamei lui, am completat cu el un contract TIP de vanzare cumparare auto,cu martori amicul meu si inca un amic care ni s-a alaturat ulterior pt a inspecta motorul ramanand ca el sa ma contacteze cand revine mama lui in BUC pt a trece masina pe numele sotiei mele ! Dupa circa 2 Luni Jumate sotia mea ea posedand permis a spus ca desi i place masina nu se simte in siguranta sa conduca iarna masina ,avand tractiune spate a vrut sa o vindem sa luam o alta masina, asa ca am postat-o si eu la randul meu pe acelasi site,am fost contactat prin sms si tel de un individ care s-a aratat interesat sa o cumpere,l-am chemat acasa s-a uitat la masina si mi-0a cerut sa vada actele timp in care el statea la volan cu masina pornita,i-am adus actele si i le-am expus pe toate pe scaunul din dreapta , el s-a uitat le-a analizat si m-a intrebat cine este individul din contract ca are numee diferit de persoana din actele masini, eu i-am explicat ca este fiul, dar parinti sunt divortati, moment in care el m-a rugat sa deschid capota masinii si s-a o accelerez din cablu, am facut asta iar cand m-am intors actele ereau bagate inapoi in ''chilotelul'' in care ereau fiind transparent am vazut cartea talonul si asigurarea deci nu mi s-a parut nimic suspect, l-am intrebat daca vrea sa dea o tura cu ea, la care el a zis ca nu ce rost are sa consumam benzina degeaba , ca cel mai bine vine a doua zi sa o vada pe lumina si eventual daca se poate sa o si spal inainte,am fost de acord am luat mapa , am dat noroc si a plecat , a doua zi m-a sunat a venit cu un taxiu dar a oprit ceva mai in fata de unde erea masina parcata, mi-a atras atentia ca lumina taxiului erea de liber inainte sa stationeze si i-am retinut numarul ,si am facut si o gluma in sensul asta l-am intrebat daca a venit cu nasu, acesta sa uitat la masina spalata si a zis ca vrea sa vada cum merge si ca cel mai probabil o cumpara,am fost de acord a mers cu ea , timnp in care a vorbit de doua ori la telefon ! a spus ca o cumpara dar mai intai vrea sa se convinga ca cel cu care am facut eu contractul este fiul femeii respective insistand sa il sun incontinu l-am sunat si i-am spus ca eu vand masina si daca s-a intors mama lui sa faca actele direct cu cumparatorul...... acesta a zis da a venit mama vino in 10 minute in parcarea in care ne-am vazut cand ai cumparato ca sunt cu mama si le facem acum pe loc,uitand actele acasa l-am sunat pe un amic sa le ia si a venit in spatele nostru cu masina lui... in momentul in care am ajuns in parcarea respectiva '' cumparatorul''' a oprit a lasat geamul masinii in jos.....a coborat din masina si a plecat in pas grabit, eu l-am urmat intrebandu-l unde se duce moment in care a aparut cel de la care cumparasem masina a bagat mana pe geam a luat cheiile si a fugit intr-o curte,am intrat dupa el dandu-mi seama ca este o sectie de politie! moment in care nu am mai stiut ce sa cred......le-am explicat politistiilor ca am cumparat masina de la el acum 2 luni jumate si acum mi-a luat cheiile si a fugit in sectie,moment in care el a a pus mana pe telefon si a sunat-o pe mama lui dupa ce a inchis telefonul, a zis ca daca am cumparat masina de la el sa ii arat contractul de vanzare cumparare ..... luand chilotelul de la amicul meu cu acte am avut stupoarea sa constat ca acesta numai exista.... nu imi venea sa cred stiind ca tocmai '''clientul'' il citise cu o zi inainte, In momentul urmator acesta a iesit din sectia de politie ducanduse in parcarea din fata sectie insotit de un politist si de mine pentru a muta masina care bloca alte masini, dupa ce a mutat masina a ajuns si mama lui si am avut surpriza sa vad ca taxiul care il adusese pe '''cumparator'' lla mine acasa i apartinea celui care mi-a vandut masina,am intrat inapoi in sectia de politie unde el a inceput sa tipe si a spus ca mi-a lasat masina amanet in 5000 de ron si eu am refuzat sa io inapoiez,, cand am realizat ce s-a intamplat si ca acel indivit mi-a furat contractul am simtit ca mi se face rau,ultimul lucru care mi-l amintesc sunt cuvintele unui politist care i-a spus acestuia bah te cunosc stiu ca esti ''panarama'' da-i masina lu asta ca face infarct aici!, urmatorul lucru care mi-l amintesc este ca m-am trezit la sectia de neurochirurgie a spitalului sfantul Pantelimon, a doua zi avand un soc si nereazlizand ce se intampla am inceput sa tip si am cerut externarea pe propria raspundere, doctori nu vroiau sa ma lase sa plec asa ca am devenit agitat,moment in care a venit sotia mea si am aflat ca am suferit un atac cerebral din cauza socului in sectia de politie, am fost resuscitat de catre echipajul Smurd si timp de 6 ore am fost in stare critica si amrespirat cu ajutorul aparatelor, atunci mi-am dat seama ca nu pot merge insa totusi am cerut externarea pentru a ma duce sa depun plangere si sa vad ce s-a intamplat cu masina...
M-am intors la sectia de politie insotit de 2 amici care m-au cam carat pe brate ..acolo am depus plangere insa politistii mi-au spus''' te-a facut asta ca pe prosti, nu stiu daca mai ai cum sa o scoti la capat''
S-au facut poze la SMS-uri.....la hainele care mi le-a taiat SMURDUL. dar mi-au spus ca nu am dovezi ...
Au trecut 4 zile .. am inceput sa pot merge singur asa ca maine ma voi duce la sectia respectiva de politie...Imi cer scuze ca v-am dat atata de citit dar m-am gandit ca detaliile conteaza , asa ca apreciez orice sugestie, parerea, si critica pentru ca stiu ca am fost idiot,, ce crede-ti ca se mai poate face sice se poate intampla, mentionez ca in timpul in care masina a stat la mine am mai investit circa 2.000 de ron in ea, iar in momentul in care el mi-a luat cheiile toate cadouriilede Craciun pentru familia mea ereau in portbagaj si multe alte lucruri personale,care urma sa le mut in masina amicului meu daca se finaliza vanzarea! Acesta aparaent a plecat cu ea la scurt timp dupa ce SMURDUL m-a preluat in aceea seara! Momentan nu stiu unde se afla masina, insa toate actele sunt inca la mine...mai putin contractul binainteles:)
va Multumesc daca ati avut rabdare sa cititi!
stiu ca v-am dat mult de citit dar as aprecia orice raspuns, in cateva ore o sa ma duc la sectia de politie si as aprecia orice sfat sau sugestie pana atunci
Va multumesc
Chiar nimeni nu imi poate spune o parere?
multumesc
Sfatul meu de fost polițist e sa faci plângeri dupa plângeri, atât la parchet cat si la IPJ ul de unde e nemernicul ala. Plângere cu număr de înregistrare in care sa detalieze cat mai mult cele întâmplate. E un caz complicat de înșelăciunea sau furt dar e ...... Asa ca apuca.te de scris
Formuleaza plangeri penale , cere audierea cat mai multor persoane (martori)care au cunoscut imprejurarile, vezi daca erau camere de laut vederi in zonele in care ati fost,. scoate copie de pe anuntul dat spre vanzare de escroc si listing la telefoanele din perioada respectiva . Daca ti se pare ceva suspect ca politistii i-ar cunoaste pe escroci, fa plangere la Parchet impotriva lor. Sa nu te astepti ca mai vezi banii inapoi , dar cel putin sa fie trasi la raspundere penala. Acest gen de escroci nu au nimic pe numele lor asa ca nici o sentinta nu ar putea fi executata pe latura civila-despagubire . Trebuie sa-ti asumi esecul actiunilor tale care au fost pe langa lege. In momentul in care ai vazut ca nu negociezi cu proprietarul , nu trebuia sa semnezi nimic si mai ales nu trebuia sa dai bani .Nu aveai nici o certitudine ca adevaratul proprietar voia sa vanda sau ca masina nu era furata.
Oricum e un caz penal, politiei ii revine sarcina probei, dumneavoastra nu trebuie decat sa va prezentati la sectie si sa expuneti situatia. Calificarea juridica a faptelor comise revine organelor de urmarire penala. N-ar strica, daca ati avea posibilitatea, sa va angajati si un avocat.