Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul concediu prenatal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul concediu prenatal

Buna ziua,
Incepand cu data de 05.01.2015.am intrat in concediu prenatal.In conditiile in care pe cartea de munca am avut numai salariu minim pe economie,fara sporuri,prime sau alte bonificatii,imi puteti face un calcul cu suma pe care urmeaza sa o primesc ptr acest concediu?Stiu ca e 85% din venitul realizat in ultimele 6 luni,dar nu ma pricep in a face calculul.multumesc
Indemnizatia pentru concedii medicale se calculeaza astfel:
- se aduna veniturile brute realizate in cele 6 luni anterioare
- se aduna numarul de zile lucrate in cele 6 luni (zilele lucratoare din luna in care s-a lucrat, fara concedii fara plata, absente nemotivate)
- se calculeaza media zilnica prin impartirea total venituri / total zile (cu 2 zecimale)
- indemnizatia = media zilnica x nr.zile lucratoare incluse in perioada de pe certificatul medical x procentul stabilit in functie de codul de indemnizatie (le gasiti pe versoul certificatului)

Codul fiscal:
ART. 42
În înţelesul impozitului pe venit, urmãtoarele venituri nu sunt impozabile:
a) ajutoarele, indemnizaţiile şi alte forme de sprijin cu destinaţie specialã, acordate din bugetul de stat, bugetul asigurãrilor sociale de stat, bugetele fondurilor speciale, bugetele locale şi din alte fonduri publice, inclusiv cele din fonduri externe nerambursabile, precum şi cele de aceeaşi naturã primite de la alte persoane, cu excepţia indemnizaţiilor pentru incapacitate temporarã de muncã. Nu sunt venituri impozabile indemnizaţiile pentru: risc maternal, maternitate, creşterea copilului şi îngrijirea copilului bolnav, potrivit legii;....

Calcul indemnizatie CM
zile venituri
total 6 luni anterioare: 128 zile - 5400 lei
media zilnica = 5400 : 128 = 42,19
Media zilnica se pastreaza pe toata durata concediului de maternitate.

FLUTURAS ianuarie 2015
Nr. zile lucratoare = 20
CM 20 zile = 42,19 x 20 x 85% = 717
Venit Brut lunar = 717
CAS = 89
Somaj = 0
CASS = 0
impozit = 0
Salariu net = 717 - 89 = 628

FLUTURAS februarie 2015
Nr. zile lucratoare = 20
CM 20 zile = 42,19 x 20 x 85% = 717
Venit Brut lunar = 717
CAS = 89
Somaj = 0
CASS = 0
impozit = 0
Salariu net = 717 - 89 = 628

FLUTURAS martie 2015
Nr. zile lucratoare = 22
CM 20 zile = 42,19 x 22 x 85% = 789
Venit Brut lunar = 789
CAS = 89
Somaj = 0
CASS = 0
impozit = 0
Salariu net = 789 - 89 = 700