Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatie europeana
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatie europeana

buna ziua am lucrat in germania eu si sotia mea cu acte si inca mai lucram cite 7luni pe an.in rominia avem 2 baieti minori de 12ani respectiv 13 ani.am inteles ca se da diun germania o alocatie europeana este vb de un formular e411.stiti cv desprea asta?sau sunt doar birfe?ce acte imi trebuie?unde trebuie depuse?cit ar fi alocatia lunar?din ce an se poate recupera?noi muncim din 2006 pina in prezent.multumim pt ras.
Copiii ai căror părinţi lucrează legal în străinătate, într-o ţară din UE, pot primi alocaţiile care se dau în acea ţară, în locul celor din România, care sunt, în general, mult mai mici. Copiii au dreptul la această alocaţie indiferent dacă locuiesc în România sau în ţara în care muncesc părinţii lor.

Pentru obţinerea “alocaţiei europene” trebuie să vă adresaţi instituţiei competente cu plata prestaţiilor familiale din România (AJPS) şi din statul în care va desfăşurati activitatea - Germania.

În Romania, instituţia responsabilă cu plata prestaţiilor familiale este Agenţia Naţională pentru Prestaţii Sociale, care la nivel local este reprezentată de Agenţiile Judeţene pentru Prestaţii Sociale. Procedura se demareaza prin depunerea formularului E411 completat în partea A la instituţiile abilitate cu plata prestatiilor familiale din România sau din ţara în care lucrătorul migrant îşi desfăşoară activitatea. Plata “alocatiei europene” va fi efectuata dupa completarea integrala a formularului E411 si depunerea acestuia la institutia responsabila din statul UE competent cu plata “alocatiei”.

De asemenea, trebuie sa luati legatura cu administratia locala (Rathaus) de care apartineti in Germania sa vedeti care este procedura pentru a obtine retroactiv alocatia.

Se va plati retroactiv alocatia incepand cu data anmeldungului.

Cititi mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
se da din urma?cu citi ani?am inteles ca sunt unele persoane care umbla ele cu actele dar retin 10%din banii pe care i primesti.cum vine asta?
Probabil ca au apelat la firme de specialitate sau specialisti pentru intocmirea si depunerea actelor necesare recuperarii acestei alocatii, de aceea au o astfel de retinere.

Se va plati retroactiv alocatia incepand cu data anmeldungului .

Cornel Vasile, Consilier juridic
ce inseamna anmeldung?:"> daca recuperez alocatia europeana pe anii trecuti nu ma afecteaza ca am primit in acesti ani alocatia din romania?daca apelez la specialisti se rezolva mai repede ?ce ma sfatuiti?anul acesta cind voi pleca trebuie sa intrerup alocatia din ro?
Când mutați în Germania pentru a va stabili reședința permanentă, adică stati mai mult de trei luni, trebuie să vă înregistrați adresa la autoritățile în termen de șapte zile de la sosirea în cele mai multe landuri, cu excepția Schleswig-Holstein, Sachsen, Brandenburg și Berlin, unde înregistrarea se face în termen de două săptămâni, iar Rheinland-Pfaltz, în cazul în care trebuie să vă înregistrați imediat.

Anmeldung = inregistrarea șederii in Germania

Vedeti sa aceste articole:
[ link extern ] /

www.avocatnet.ro/content/for...