avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... folosirea buletinului la alegeri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

folosirea buletinului la alegeri

este indreptatita comisia de vot sa imi retina actul de identitate in perioada in care ma aflu in cabina de vot?
Cel mai recent răspuns: ContSters20980 , utilizator 13:14, 8 Iunie 2009
Legea interzice expres folosirea cartii de identitate ca garantie, indiferent despre ce obligatie este vorba, precum si retinerea ei de catre orice persoana inafara de cele care au atributii in acest sens. Sediul materiei este OUG 97/2005, iar nu legea de organizare a alegerilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act de identitate expirat și dreptul de a vota vo87yh1c0 vo87yh1c0 Constituția României zice la art. 36 că: (1) Cetăţenii au drept de vot de la vârsta de 18 ani, împliniţi până în ziua alegerilor inclusiv. (2) Nu ... (vezi toată discuția)
Legislatie electorala si informatii generale despre alegeri george-neagu george-neagu Pentru ca suntem in an electoral si intrebarile legate de alegeri (ale celor care ar dori sa candideze sau ale votantilor) sunt din ce in ce mai multe, am ... (vezi toată discuția)
Votare adelaistrati adelaistrati fiul meu, major d.p.d.v. varsta(28 de ani) este ersoana cu grad de handicap nr.1, am tutela sa de la primarie. Cum procedez ca sa pot si vota in numele lui ... (vezi toată discuția)