Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... folosirea buletinului la alegeri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

folosirea buletinului la alegeri

este indreptatita comisia de vot sa imi retina actul de identitate in perioada in care ma aflu in cabina de vot?
Legea interzice expres folosirea cartii de identitate ca garantie, indiferent despre ce obligatie este vorba, precum si retinerea ei de catre orice persoana inafara de cele care au atributii in acest sens. Sediul materiei este OUG 97/2005, iar nu legea de organizare a alegerilor.