Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... politisti corupti..nimic nou..
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

politisti corupti..nimic nou..

buna seara....fratele meu a cumparat un scuter second hand de la o cunostinta...insa acesta nu i a dat nimica la mana fratelui meu cum ca ar fii achitat suma de 17 mil....ca la cateva zile sa vina politia sa l ia pentru ca scuteru este furat..asta ca asta ..dar nu inteleg cu ce drept politistu la luat la sectie ia luat amprente si i a facut poze...din cate m gandesc yo asta inseamna ..ca nu e de bne....adica..ia inaintat dosaru in tribunal..??politistu d care v am spus ca l a luat la sectie a locuit in cartier cu "trupa vesela" care se ocupa cu tot felu de combinatii pe afar si in strainatate...si intotdeauna a incercat sa i scoata cu basma curata...problema e ca nu stiu c trebuie s fac ca sa mi ajut fratele...nu mi se pare corect ca toti nenorocitii sa scpae mereu si nevinovatii care nu au pile sa ia vina altora....doar traim in Romania..da..pt a cumpara scuteru fratele si a amanetat lantu si ghiulu si a luat 13 mil ,nu stiu daca hartia asta d la amanet ar fii o dovada cva ..ast raspuns urgent ..va multumesc..
deocamdata se fac cercetari probabil , nu stim daca i s-a intocmit dosar penal. organele de cercetare penale aveau dreptul de a-l retine pe fratele dvs. deoarece este vorba despre un bun furat. Cred ca hartia de la amanet ar putea constitui o dovada in sprijinul fratelui dvs. Problema este ca el trebuie sa isi demonstreze buna credinta, adica faptul ca nu stia ca este vorba despre un bun furat.
A ramas si fara bani si fara scuter ,deoarece scuteru a fost confiscat si restituit celui in cauza.....problema este ca cel care i a vandut scuteru nu recunoaste ca l a vandut el..deoarece nu are nici o chitanta ,nici un act doveditor...si se pune problema ca l a furat el ..nu ca la cumparat...cat de grava este situatia..???mi e nu mi se pare prea roza...ar trebui sa apelez la un avocat sa l reprezinte??? va multumesc..
anny_overdoze, utilizator
Poate sa aduca martori care sa sustina faptul ca l-a cumparat de le respectivul.Deasemenea asta se poate corobora cu faptul ca a lasat inelul amanet pentru a-si cumpara scuterul. El ar fi bine sa dovedeasca faptul ca a intrat in posesia scuterului in mod legal,in speta un contract de vanzare cumparare,chiar daca nu are chitanta,sau inscris doveditor.
Oricum politia trebuie sa demonstreze ca l-a furat !Si trebuie sa ia in considerare atat probele in sustinerea vinovatiei ,cat si pe cele in demonstrarea nevinovatiei.
dar totusi, nu exista nici o persoana care sa fi fost de fata in momentul cand cei 2 au tratat vanzarea? fiindca in acest caz, intr-adevar, situatia nu pare a fi roza, insa, nici fratele dvs. nu va fi tras la raspundere pana nu se vor realiza cercetarile de rigoare, pentru a se stabili cu certitudine vinovatia acestuia. Va fi cercetat a si persoana de la care a cumparat scuterul , iar organele de cercetare penala vor cauta cat mai multe piste pentru a ajunge la adevaratul vinovat. Daca se va demonstra veridicitatea faptului ca fratele intr-adevar, a cumparat scuterul , fiind de buna credinta , necunoscand provenienta bunului , in acest caz, fratele dvs. isi va putea recupera banii de la vanzator.