Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... zidire geam uscatorie...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

zidire geam uscatorie...

buna ziua, am cumparat recent un apartament...langa acest apartament este o uscatorie...geamul de la uscatorie are vedere in balconul meu...eu vreau sa zidesc acest geam pentru a avea intimitate, pentru a fii in siguranta (deoarece la scara de langa blocul nostru i au spart apartamentul intrand prin uscatorie), pentru a nu intra umezeala din uscatorie in balcon si apoi in apartament, pentru a avea mai multa caldura in apartament, fapt pentru care am inchis si balconul in termopan...intrebarea mea este...daca locatarii nu sunt de acord cu zidirea geamului respectiv de la uscatorie (cati trebuie sa fie de acord), ce este de facut...???...daca o sa dau in judecata asociatia de proprietari, .... oare o sa am castig de cauza...???...multumesc pentru timpul acordat...
...nu ma poate conditiona nimeni sa tin deschis geamul la balconul meu pt a putea fi aerisire in uscatorie si deci daca nu il tin deschis imi intra igrasia in apartament...mi am pus centrala...de ce mi am pus centrala daca in camera lipita de uscatorie am cel mai frig din casa deoarece in uscatorie este frig, intrarea in aceasta facandu se printr o usa din casa scari....usa din carton...am flori pe balcon si nu imi merg bine datorita frigului, doresc sa imi pun calorifer pe balcon dar nu am cum ca am geamul la uscatorie...nu gasesc ceva normal si legal situatia actuala...de ce am mai pus termopan la balcon si C.T. daca tot frig este in apartament...????
...as vrea sa o iau cu inceputul, ca sa vedeti cum stau treburile mai bine la acest capitol...am inchis balconul, da...dar nu am facut decat sa inlocuiesc giurgiuvelele vechi cu geam ... cu balcon din termopan, deci nu am modificat alceva, am executat conform legi...am solicitat sa cumpar uscatoria (blocul nostru are 4 scari), asa cum s au cumparat la alte 2 scari...nu au fost de acord locatarii, influentati de presedinte si pe motiv ca sunt 2 locatari (unul din ei este presedintele) care isi mai usuca hainele in uscatorie (pe scara suntem 10 apartamente), apoi am incercat sa le explic motivele pt care doresc sa zidesc geamul la uscatorie, oferindu le solutii, ca la celelalte 3 scari...de a crea un geam in usa de la intrare in uscatorie...nu am gasit intelegere, in nici una din problemele mele...in momentul de fata urmez demersurile legale pt zidire geam uscatorie (ma costa foarte mult), o sa ajung la o negatie din partea asociatiei de proprietari iar mai apoi o sa fac o plangere in instanta pe aceasta cale (fiind si ultima solutie...cred)...ceea ce vreau eu SA STIU, avand in vedere problemele cu care ma confrunt...nu stiu daca o sa am castig de cauza...(va dati seama pt zidirea unui geam uscatorie de nici 1mp sa ajung sa cheltui atat de mult pt ca nu am gasit intelegere in scara blocului ... cum la alte scari se pot intelege oameni si aici nu...???)...multumesc pt intelegerea acordata...
eu vreau sa zidesc acest geam pentru a avea intimitate,

Aveti posibilitatea sa instalati geam givrat/mat care va asigura intimitatea

nu gasesc ceva normal si legal situatia actuala..

Cand ati hotarat achizitia apartamentului ati avut cunostiinta de situatia existenta si totusi ati acceptat
Dvs nu gasiti ceva normal existenta geamului ,dar acesta este prevazut in proiectul imobilului si in cartea tehnica a constructiei

Este hazardat a emite opinie in locul instantei de judecata ,necunoscand eventuala aparare din partea asociatiei de proprietari
V AM EXPLICAT DESTUL DE CLAR SITUATIA...nu pot pune geam de nici un fel...cu geam mat era simplu...nu sunt de acord vecinii sa fie un geam inchis , deoarece doresc sa fie ventilatie (ventilatie oricum nu este pt ca eu am balcon inchis din termopan)...nu suntem pe aceeasi lungime de unda...