Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz in cazul demisiei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz in cazul demisiei

Buna seara. Stiu ca s-au facut modificari in codul muncii...exista modificari si in cazul preavizului atunci cand iti dai demisia? Care este durata preavizului, in acest moment, in situatia in care demisionezi? Va multumesc.
Preavizul ete de 20 de zile pentru peroanele de executie.
20 zile lucratoare sau calendaristice? Daca in contractul individual de munca (CIM) scrie 15 zile calendaristice (si nu am gasit niciun act aditional in care sa fie mentionata vreo modificare)....care primeaza? Codul muncii sau CIM? Va multumesc.
talidae2000, utilizator
Primeaza c.i.m. . In speta, termenul de preaviz este de 15 zile calendaristice.

art.81 alin.4 C.mun - Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere.