avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Cont banca in alta tara U.E. utilizat pt PFA in Romania
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Cont banca in alta tara U.E. utilizat pt PFA in Romania

Buna seara,

Pot utiliza contul bancar din alta tara U.E. pentru PFA in Romania? Este legal? Pot avea probleme sau dezavantaje?

Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: johnalexander , utilizator 19:48, 28 Februarie 2015
Daca titularul de cont este PFA-ul nu vad o problema.
Nu stiu daca exista o norma BNR in acest sens.
Va multumesc foarte mult pentru raspuns.
Titularul contului sunt eu, ca persoana fizica, nu ca PFA.
Obligatoriu pentru justificarea veniturilor si cheltuielilor este sa aveti contul deschis pe PFA chiar si in Romania.
Nu stiam de treaba asta, bine ca mi-ati spus. Multumesc mult.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cont bancar dedicat pfa Daniel Manciu Daniel Manciu Ma intereseaza daca fiind PFA trebuie sa deschid /folosesc pentru activitatile bancare un cont bancar dedicat, avand ca titular PFA-ul sau pot ... (vezi toată discuția)
Cont bancar pfa anamariamorogan anamariamorogan Buna, De curand am devenit PFA. Va rog sa imi spuneti daca prin lege sunt obligata sa am un cont bancar pe persoana fizica sau juridica. Ma gandesc ca ar fi ... (vezi toată discuția)
Card bancar pe pfa folosit la cumparaturi personale PrestatieTabulara PrestatieTabulara Buna ziua, un PFA, la norma de venit, poate folosi cardul bancar pe contul de PFA pentru cumparaturi? e nevoie de ceva document justificativ sau se pot face ... (vezi toată discuția)