Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Controverse fata de legea penala mai favorabila
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Controverse fata de legea penala mai favorabila

Imi poate spune si mie cineva care este criteriul pentru care o instanta a respins cererea de schimbare de incadrare juridica din infractiunea prevazuta de 321 Vechiul cod penal în infractiunea prevazuta de 371 Noul cod penal? Ambele au practic acelasi obiect, referindu-se la infractiunea de Ultraj/Tulburare a linistii si ordinii publice. Atata vreme cat limitele de pedeapsa ale infractiunii prevazut ein codul nou (deci 371 NCP) sunt mai mici si este prevazuta alternativ si amenda, care ar fi ratiunea pentru car eo instanta nu ar face aplicarea legii penala mai favorabile? Nu este clar ca mult mai favorabila este legea noua, respectiv art. 371 NCP, fata de legea veche, respectiv art. 321 VCP ??
Trebuia ceruta aplicarea legii mai favorabile, nu schimbarea incadrarii.
Am inteles, insa cererea de schimbare de incadrare juridica nu poate fi asimilata in mod indirect cu cererea de aplicare a art. 5 Cod penal referitor la legea penala mai favorabila ? De altfel, nu era si obligatia instantei de a pune in discutie aplicarea legii penale mai favorabile ?? Va multumesc
Instanta va aplica legea mai favorabila in momentul deliberarii si pronuntarii hotararii.
Pai problema este ca a deliberat, si a aplicat legea veche, deci codul penal vechi ca fiind lege penala mai favorabila. Posibil sa se prevaleze de institutia recidivei care era incidenta in speta si sa considere ca recidiva este sanctionata mai putin aspru in vechiul cod ? va multumesc.
cezarad, utilizator
Este posibil, analiza este complexa, depinde despre ce este vorba, recidiva postcondamnatorie/pluralitate intermediara/recidiva postexecutorie.