Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Cetatean Elvetian, baut la volan
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Cetatean Elvetian, baut la volan

Buna seara, avem o cunostiinta cetatean Elvetian care a fost oprit in trafic,la testare de alcool a iesit o imbibatie de 0,80 mg in aerul expirat ,a fost dus la spital pentru recoltare de probe biologice , ( sa recoltat de doua ori) .
Doresc sa aflam ce risca ca cetatean Elvetian?
Daca suspendarea permisului este valabil doar pe teritoriul Romaniei?
Poate fi anchetat si de autoritatiile Elvetiene?
Pentru o derularea mai rapida a dosarului este cazul sa angajeze un avocat ?
Valoarea mare in aerul expirat, in sange iese cel putin dublu, risca sa fie condamnat si ulterior permisul sa ii fie anulat de autoritatile elvetiene.
ART. 336 c.p.
Conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana, aflată sub influenţa unor substanţe psihoactive*), care conduce un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere.
(3) Dacă persoana aflată în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) efectuează transport public de persoane, transport de substanţe sau produse periculoase ori se află în procesul de instruire practică a unor persoane pentru obţinerea permisului de conducere sau în timpul desfăşurării probelor practice ale examenului pentru obţinerea permisului de conducere, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
Multumesc , povestea ca poata sa conduca in Elvetia ,doar pe teritoriul Romaniei este valabil infractiunea si suspendarea permisului sunt adevarate?