Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Informarea privind medierea mai este obligatorie?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Informarea privind medierea mai este obligatorie?

Este adevarat ca medierea nu mai este obligatorie?
Buna ziua,

Medierea asa cum a fost si este reglementata de Legea nr. 192/2006, cu modificarile ulterioare, NU a fost niciodata obligatorie.

A fost obligatorie doar Sedinta de informare cu privire la avantajele medierii, in prezent aceasta obligativitate, si subliniez numai cu privire la obligativitatea sedintei de informare, NU mai exista, fiind declarata de catre CCR ca fiind neconstitutionala.

Va multumesc!In concluzie medierea este cat se poate de folositoare si indicata doar ca nu ste necesara sedinta de informare. Procedura medierii insa poate fi utila.
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc!