avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 777 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... vreau sa dau in judecata RAR
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

vreau sa dau in judecata RAR

Am o problema daca ma poate sfatui cineva,vreau sa dau in judecata Registru Auto roman,deoarece am achizitionat o masina marca bmw cu norma de poluare Euro2 si ceide la RAR nu mi-au luat in considerare caea norma de poluare si anume acel catalizator si mi-au incadrat masina la norma de poluare EURO 0. Intrebarea este urmatoarea,am auzit ca la bruxelles este un tribunal renumit imi recomandati sa merg acolo? si inca o intrebare: nu am posibilitatea de a plati un avocat,as putea primi unul din oficiu? Va multumesc
Daca am inteles bine, ati prefera sa sariti peste justitia romana si sa demarati o actiune in instanta intr-un stat diferit de Romania. Insa acest lucru nu este posibil.
In cazul in care considerati ca incadrarea autovehiculului s-a facut eronat (si puteti dovedi acest lucru!), eu va recomand sa va adresati conducerii RAR cu o sesizare in acest sens. Ei au obligatia sa va raspunda in 30 zile. Daca nu aveti de gand sa asteptati atat, depuneti sesizarea la secretariat (sa va ramana o copie a sesizarii cu stampila RAR si nr. de inreg.) si totodata inscrieti-va in audienta la cel de sus (ma refer aici la director). Astfel, pana la audienta conducerea va avea posibilitatea examinarii problemei, ca mai apoi, la audienta, sa va dea raspunsul. Daca raspunsul nu va convine, solicitati-l si in scris.
Abia dupa acestea ar fi momentul sa demarati o actiune in justitia romana, si nu la Bruxelles.
Curtea europeana ar veni in calcul doar daca nu vi se da castig de cauza in Romania...
problema este ca la noi in romania norma de poluare se determina prin seria de motor si anul fabricatie ei nu iau in calcul ce s-a modificat la ea(adica de la norma de poluare D3 cum era in germania la Euro2) si dansii adica cei de la RAR mi-au cerut actele pentru aceasta modificare si eu numai am cum sa le arat actele ca masina si-a schimbat 2 proprietari decand s-a facut aceasta modificare,stampila pe cartea de identitate a masinii pusa de primaria din Germania exista si scrie clar ca s-a modificat norma de poluare din D3 in Euro 2 si pe talonul nemtesc al masinii scrie Euro2 si eu mi-au incadrat masina la Euro0 si nu mi se pare normala aceasta incadrare din moment ce masina are Euro 2 si de aia am decis ca numa prin a-i da in judecata as putea rezolva aceasta problema,taxa de inmatriculare este 7500 de euro in momentul de fata,este o suma extrem de mare pe care sunt sigur ca nimeni nu o poate achita pentru o masina din 1991 si nici daca ar puteao nu ar achitao deoarece este o bataie de joc taxa aceasta,si presupun ca daca m-as duce la diretorul de la RAR din timis mi-ar zice aceeasi chestie,v-as ruga daca puteti si daca vreti sa ma ajutati sa imi scrieti aici ca eu nu gasesc nici unde legea aceasta,ca daca am euro 2 si masina cand a iesit din fabrica a iesit cu euro 0 ,iar ulterior a intervenit o modificare prin care s-a schimbat norma de poluare imi trebuie sa dovedesc prin facturi si cartea catalizatorului si toate acestea,eu dupa parerea mea zic ca este destul stampila primariei si faptul ca primaria din germania a luat la cunostinta aceasta modificare.intrebarea care ma macina este : daca pot sa primesc avocat din oficiu daca ii dau in judecata aici in romania :) va multumesc
Pentru a primi avocat din oficiu trebuie sa depuneti cerere de chemare in judecata la instanta, iar la primul termen solicitati acordarea asistentei judiciare gratuite. V-a trebui sa dovediti ca nu aveti venituri sau aceste venituri sunt foarte mici raportate la numarul menrilor din familia dumneavoastra , iar instanta se va pronunta in legatura cu aceasta cerere.
Insa nu stiu ce sorti de izbanda veti avea, tinand cont si de varsta masinii, respectiv uzura acesteia.
Succes si va rugam sa ne tineti si pe noi la curent cu ceea ce rezolvati.
Poate ar trebui omologare individuala.
E mai ieftina decat taxa.
deci nu cred ca are legatura vechimea masinii,conteaza ca i sa scazut gradul de poluare ca tot asa putea sa ii puna neamtu un catalizator euro 4 corect?eu sunt student,am un venit de 300 ron si aia este o pensie de urmas care atunci cand voi termina scoala nu va mai fi,cat despre omologare individuala ce ziceti dumneavoastra domnule avocat ionut,am incercat toate modalitatile insa degeaba numai in prezenta actelor de catalizare si a facturii pe catalizator imi poate face euro 2,si atunci trebuie sa platesc o taxa de 1200 ron pentru ca RAR sa trimita actele la bucuresti si sa verifice,vi se pare corect atata bataie de cap in tara noastra? statuslui roman nu ii convine ca sa inscriem masinile in Bulgaria,dar ne incurajeaza prin acest mod

Alte discuții în legătură

Recalcularea taxei de poluare in functie de emisiile co2 la euro2 alinel alinel am depus le trezorerie o cerere dupa multe insistente a fost primita si am cerut recalcularea taxei de poluare in functie de emisiile CO2 facute in ... (vezi toată discuția)
Noua taxa de poluare!!!!!!!! alinel alinel am cumparat o masina adusa din Germania cu 2200 euro,este din1998,Opel Astra si aflu ca trebuie sa platesc 1412 euro taxa adica atat cat a costat ea in ... (vezi toată discuția)
Probleme recunoastere acte germane rar raduburcea raduburcea De curand am achizitionat un autoturism Mercedes din Germania. Masina a fost fabricata in 1992. In anul 2005 a fost instalat un sistem de curatire a noxelor ... (vezi toată discuția)