avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... ridicarea masinilor ilegala in sectorul 6
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

ridicarea masinilor ilegala in sectorul 6

Buna ziua,sunt interesat de numarul DECIZIEI prin care Tribunalul Bucuresti a hotarit ca ridicarea masinilor din sectorul 6 este ilegala si a anulat HCL si a DPLS6 prin care era aprobat Regulamentul prin care si in baza caruia functiona aceasta activitate de ridicare a masinilor parcate in locuri nepermise.Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 20:26, 25 Martie 2015
[ link extern ]

Tip solutie: Admite in parte cererea
Solutia pe scurt: Admite în parte acţiunea. Anulează în parte HCLS 6 nr. 4/2010, în ceea ce priveşte Anexa 2 la aceasta, reprezentând Regulamentul privind procedura de ridicare, transport, depozitarea în spaţii amenajate şi eliberarea vehiculelor staţionate neregulamentar pe domeniul public al Sectorului 6 al Municipiului Bucureşti. Anulează dispoziţia de ridicare seria PL nr. 022142/04.10.2012, emisă de pârâta DGPLS 6 Bucureşti. Obligă pârâta DGPLS 6 Bucureşti la restituirea către reclamanţi a sumei de 677,32 lei. Ia act că nu se solicită cheltuieli de judecată. Cu recurs în 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţa publică azi, 28.11.2014.
Document: Hotarâre 7925/2014 28.11.2014

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ridicarea masinilor parcate neregulamentar poate fi considerata furt? ContSters90444 ContSters90444 Buna ziua, Vineri seara cu greu am gasit un loc unde am putut lasa masina. Am oprit chiar in dreptul indicatorului \"oprirea interzisa\" ,in fata altor 20 ... (vezi toată discuția)
Ridicarea masinilor parcate lili_khanem lili_khanem in data de 05.03.2015 mi-a fost ridicat autoturismul parcat in sec 6.doresc sa stiu daca acest lucru este ilegal. deoarece am inteles ca instanta a ... (vezi toată discuția)
Ridicari autoturisme. pot castiga plangerile contraventionale? cristianstefanescu cristianstefanescu Buna ziua Astazi 2 masini mi-au fost ridicate, a mea si a pritenei mele, pe motiv de parcare pe trotuar in sectorul 6 pe str. Calea Apeductului in ... (vezi toată discuția)