Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizia de pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizia de pensionare

In urma unui proces am obtinut hotararea instantei de a mi se recalcula pensia, prin modificarea stagiului necesar de la 30 la 20 ani.
Casa de pensii mi-a recalculat punctajul pentru pensie la nivelul anului 2007. Astfel coeficientul de 1,73 (calculat lin 2007) a fost reclaculat la 2,59.
Acest coeficient nu a mai fost actualizat conform Legii 263, prin marire cu 50%, avand in vedere ca am 30 de ani de munca la grupa I.
Casa de pensii judeteana refuza recalcularea pe motiv ca nu am contestat intr-un termen prevazut de ei, nu stiu exact unde.
Ce ar trebui sa fac? Sa contest la nivelul Casei de pensii centrale sau sa fac o noua actiune in justitie?
Sorin002, utilizator
Daca punctajul mediu anual s-a raportat la un stagiu complet de 20 de ani,nu mai puteti beneficia si de majorarea punctajului cu 50%.
Ori una,ori alta.
Adica,ori stagiu complet de 20 de ani,ori majorarea punctajulului cu 50%.
Stagiu de 20 ani se bazeaza pe HG1550/2004 si OuG 4/2005. Iar marirea cu 50% pe baza Legii 263/2010.

Actele normative care reglementeaza acordarea punctajului suplimentar de 50%:

O.U.G.100/2008

„Art. 78^2. - (1) Asiguraţii care au desfăşurat activităţi în locuri de muncă încadrate în grupa I şi/sau grupa II de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, beneficiază de un număr suplimentar de puncte, după cum urmează:

a) 0,50 puncte pentru fiecare an de spor, respectiv 0,04166 puncte pentru fiecare lună de spor, acordat pentru vechimea realizată în activitatea desfăşurată în grupa I de muncă;

(2) Prevederile alin. (1) se aplică numai în situaţiile în care, potrivit legii, la determinarea punctajului mediii anual se utilizează stagiile complete de cotizare, prevăzute în anexa nr. 3, în funcţie de data naşterii, respectiv stagiile complete de cotizare în funcţie de data deschiderii dreptului la pensie, conform prevederilor art. 1671."

O.U.G.209/2008

Art. 78^2. - (1) Asiguratii care au desfasurat activitati in locuri de munca incadrate in grupa I si/sau grupa II de munca, potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, beneficiaza de majorarea punctajelor anuale, dupa cum urmeaza:
a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca;

(2) Prevederile alin. (1) se aplica numai in situatiile in care, potrivit legii, la determinarea punctajului mediu anual se utilizeaza stagiile complete de cotizare prevazute in anexa nr. 3, in functie de data nasterii, respectiv stagiile complete de cotizare, in functie de data deschiderii dreptului la pensie, conform prevederilor art. 1671."

Legea 218/2008

(1) Asiguraţii care au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupe superioare de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, precum şi cei care au desfăşurat activităţi în locuri de muncă încadrate în condiţii speciale sau deosebite, potrivit legislaţiei în vigoare după această dată, beneficiază de majorarea punctajelor realizate în perioadele respective, după cum urmează:

a) cu 50% pentru perioadele în care au desfăşurat activităţi în locuri încadrate în grupa I de muncă, potrivit legislaţiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, sau în locuri încadrate în condiţii speciale, potrivit legislaţiei în vigoare după această dată;

(2) Prevederile alin. (1) se aplică numai în situaţiile în care, potrivit legii, la determinarea punctajului mediu anual se utilizează stagiile complete de cotizare prevăzute în anexa nr. 3."

Legea 263/2010

ART. 169
(1) Pensionarii sistemului public de pensii ale caror drepturi de pensie au fost stabilite potrivit legislatiei anterioare datei de 1 aprilie 2001, care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I si/sau grupa a II-a de munca, beneficiaza de o crestere a punctajelor anuale realizate in aceste perioade, dupa cum urmeaza:
a) cu 50% pentru perioadele in care au desfasurat activitati in locuri incadrate in grupa I de munca;

2) Prevederile alin. (1) nu se aplica in situatia in care, la recalcularea pensiilor in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 4/2005 privind recalcularea pensiilor din sistemul public, provenite din fostul sistem al asigurarilor sociale de stat, aprobata cu completari prin Legea nr. 78/2005, cu modificarile si completarile ulterioare, pentru determinarea punctajului mediu anual s-a utilizat vechimea in munca necesara deschiderii dreptului la pensie prevazuta de acte normative cu caracter special.

Daca s-ar aplica atat stagiul complet de 20 de ani,cat si majorarea de 50% practic aproape s-ar dubla cuantumul pensiei.