Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Regimul fiscal al primelor de paste
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Regimul fiscal al primelor de paste

buna ziua, as dori sa va intreb daca am dat prime de pasti in val de 150 lei de fiecare angajat ce contributii si impozite platim
Buna ziua,
Pentru cei care au copii minori nu se plateste absolut nimic, pentru cei care nu au copii minori se achita de toate(ca si când i-ar creste salariul)
Suma de 150 lei este pentru 1 copil, angajatii care au doi copii pot primi 300 lei fara a datora nimic la stat.

Baza legala, codul fiscal
ART. 55 Definirea veniturilor din salarii
(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale......
a) Cadourile oferite de angajatori în beneficiul copiilor minori ai angajaţilor, cu ocazia Paştelui, zilei de 1 iunie, Crăciunului şi a sărbătorilor similare ale altor culte religioase, precum şi cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea cadoului oferit fiecărei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depăşeşte 150 lei.
DEVA CONTABILITATE, Contabil