Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... executie casa regie proprie sau firma
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

executie casa regie proprie sau firma

Doresc sa construiesc o casa.Nu doresc firma pt ca au niste sume uriase, vreau sa o construiesc in regie proprie. Din cate am citit, daca vine un control, amendeaza meseriasii pt ca lucreaza la mine dar si pe mine ca persoana fizica.La casa o sa particip eu , tata socru, tatal meu, cumnatul meu si 2 vecini.
1) care este amenda pt meseriasi dar si pentru mine DACA LUCREZ SA ZICEM CU 4 OAMENI LA NEGRU?
2) Dar in situatia in care participa rudele si 2 vecini?(atunci ce insemna regie proprie?) Voi fi amendat?
3) pe procesul final de receptie cine semneaza? trebuie sa platesc dirigintele de santier separat si responsabilul tehnic de executie tot separat?
Buna seara,
Amenda pt dvs este de 40.000 lei, adica 4x10.000 lei, iar pt muncitori este de 1.000 lei de fiecare lucrator.
La constructia casei pot participa doar membri familiei, adica cei care locuiesc ori vor locui acolo.
imi puteti spune in baza carei legi/ articol pot gasi cele 2 raspunsuri date de d-vostra?
Sa inteleg ca merge construit cu verisori, cumnati , tata etc?dar daca am in plus si un prieten care ma ajuta gratis?(fara a percepe bani?)
Daca fiecare muncitor ia amenda 1000 ron, eu nu ar trebui sa iau 4x1000=4000 ron? Care este legea?
Art. 260 C.mun.
(1) Constituie contraventie si se sanctioneaza astfel urmatoarele fapte:
....
e) primirea la munca a pana la 5 persoane fara incheierea unui contract individual de munca, potrivit art. 16 alin. (1), cu amenda de la 10.000 lei la 20.000 lei pentru fiecare persoana identificata;
f) prestarea muncii de catre o persoana fara incheierea unui contract individual de munca, cu amenda de la 500 lei la 1.000 lei;
....
multumesc!!As dori si art care precizeaza ca gradele de rudenie pot participa la construirea casei
Nu exista text de lege pentru asa ceva. Colegul nostru v-a mentionat acest aspect din practica ITM-urilor.