Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Declaratie de notorietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Declaratie de notorietate

Buna ziua,
Am o problema in legatura cu actul de nastere al tatalui meu (nascut in 1940 si decedat in 1998) unde numele bunicului meu (decedat in 1961) este gresit trecut.
Trebuie sa fac succesiune dupa bunicul, avand doar 1/2 casa in urma succesiunii facute de tata in 1992 dupa bunica (decedata in 1991).
Primaria nu vrea sa-mi elibereze o adeverinta pentru corespondenta de nume, sa rezolv in instanta situatia.
Am citit multa legislatie si asa am aflat despre declaratia de notorietate.
Care este actul normativ care legifereaza aceast act, care sunt conditiile pentru a uza de acest act si daca toti notarii accepta sa intocmeasca acest act?
Va mai precizez ca eu locuiesc in Resita, la o distanta de 350 km fata de comuna unde se afla casa (jud Dolj) si toate demersurile trebuie facute acolo.
Va rog sa ma indrumati.
Va multumesc.
Buna ziua,
Declaratiile trebuiesc date in fata notarului public de persoane care pot spune ca cel despre care se dau declaratiile era cunoscut sub ambele nume.
Temeiul legal este Legea nr. 117/2006 din 04/05/2006 pentru modificarea si completarea Legii nr. 119/1996 cu privire la actele de stare civila
Va multumesc!