Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Documentatie certificat urbanism si autorizatie ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Documentatie certificat urbanism si autorizatie constructie

este obligatorie certificarea documentatiei pentru CU si AC de catre un verificator de proiect autorizat?
...arhitectul sef al orasului este obligat sa verifice documentatia si sa nu o accepte fara avizarea verificatorului de proiecte?
...cine plateste verificatorul de proiect, beneficiarul sau proiectantul?
Multumesc
Ionpolo, utilizator
Inainte de a comanda executarea unui proiect tehnic faza AC si a cere Primariei eliberarea CU si AC, studiati:
LEGEA nr. 50 din 29 iulie 1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii - Republicare
ORDONANTA Nr. 4 din 14 ianuarie 1994 pentru modificarea Legii nr. 50/1991 privind autorizarea executarii constructiilor si unele masuri pentru realizarea locuintelor
HOTĂRÂREA nr. 925 din 20 noiembrie 1995 pentru aprobarea Regulamentului de verificare şi expertizare tehnică de calitate a proiectelor, a execuţiei lucrărilor şi a construcţiilor

Daca primiti autorizatia si incepeti executia, studiati:
LEGEA nr. 10 din 18 ianuarie 1995 privind calitatea în constructii
REGULAMENTUL din 14 iunie 1994 de receptie a lucrarilor de constructii si instalatii aferente acestora
Va multumesc...nu am pregatire in domeniul legal...un raspuns direct mi-ar fi de folos....cu alte multumiri ....
In baza legii 50/1991 actualizata cat si a normelor de aplicare ale acestei legi,fiecare primarie are un compartiment de urbanism.De asemenea,fiecare primarie are obligatia de-a publica pe propriul site,la compartimentul urbanism,actele necesare pentru fiecare etapa in parte.Nu credeti ca reusiti sa intelegeti?!,mergeti la primaria in a carei raza teritoriala vreti sa construiti (pentru intravilan),sau la Consiliul Judetean (pentru extravilan),serviciul urbanism,iar un angajat al acestui compartiment va va explica cel mai bine de ce aveti nevoie,pentru simplul rationament :,,Este persoana care verifica si propune spre aprobare intreaga documentatie". MULT SUCCES!