Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare inaintea eliberarii deciziei de incetare a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare inaintea eliberarii deciziei de incetare a CIM.

Buna ziua, am fost angajat la o companie multinationala, mi-am dat demisia si am stat in preaviz perioada solicitata. La aceasta companie actele se semneaza de catre directori doar pe data de 5 si 25 ale lunii. Ultima mea zi de munca la aceasta companie a fost pe 11. Noul angajator imi face angajarea doar dupa ce ii aduc decizia de incetare a CIM, doarece poate fi amendat daca eu mai sunt angajat la o alta firma.

1. Care este termenul maxim de eliberare a deciziei de incetare a CIM?
2. Noul angajator imi poate face angajare fara decizia de incetare a CIM?
3. Noul angajator imi poate face angajare pe baza demisie avand nr. de inregistrare, semnata si stampilata de vechiul angajator?
4. In cazul in care eu mai sunt angajat la vechiul angajator, iar noul angajator imi face si el angajare, tot cu norma intreaga, ce sanctiuni atrage aceasta?
5. Cat de mult imi afecteaza intrerupere mea in campul muncii o intrerupere de 14 zile calendaristice (CAS, Somaj, Pensii)?
gaby_0200 a scris:

......
1. Care este termenul maxim de eliberare a deciziei de incetare a CIM?
2. Noul angajator imi poate face angajare fara decizia de incetare a CIM?
3. Noul angajator imi poate face angajare pe baza demisie avand nr. de inregistrare, semnata si stampilata de vechiul angajator?
4. In cazul in care eu mai sunt angajat la vechiul angajator, iar noul angajator imi face si el angajare, tot cu norma intreaga, ce sanctiuni atrage aceasta?
5. Cat de mult imi afecteaza intrerupere mea in campul muncii o intrerupere de 14 zile calendaristice (CAS, Somaj, Pensii)?

1. In termen de maxim 15 zile de la data solicitarii dvs scrise, potrivit art.8 alin.3 lit.a si b din HG 500/2011.

2-3. Noul angajator va poate face angajare fara decizia de incetare a c.i.m.
Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Codul muncii nu face distinctia intre diferitele tipuri de contracte de munca care pot fi incheiate de o singura persoana si nici nu limiteaza numarul contractelor de munca incheiate de o singura persoana, astfel incat acestea pot fi, dupa caz, cu norma intreaga sau cu timp partial, pe perioada nedeterminata sau pe perioada determina, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.

In speta, puteti incheia c.i.m. cu noul angajator chiar daca vechiul c.i.m. nu a incetat sau nu ati primit decizia de incetare.

4. Cumulul de c.i.m. nu atrage nicio sanctiune nici pentru angajatori, dar nici pentru persoana in cauza.

5. Perioada respectiva nu va fi considerata vechime in munca, stagiu de cotizare la pensie, la somaj si la sanatate.