avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajare inaintea eliberarii deciziei de incetare a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajare inaintea eliberarii deciziei de incetare a CIM.


Buna ziua, am fost angajat la o companie multinationala, mi-am dat demisia si am stat in preaviz perioada solicitata. La aceasta companie actele se semneaza de catre directori doar pe data de 5 si 25 ale lunii. Ultima mea zi de munca la aceasta companie a fost pe 11. Noul angajator imi face angajarea doar dupa ce ii aduc decizia de incetare a CIM, doarece poate fi amendat daca eu mai sunt angajat la o alta firma.

1. Care este termenul maxim de eliberare a deciziei de incetare a CIM?
2. Noul angajator imi poate face angajare fara decizia de incetare a CIM?
3. Noul angajator imi poate face angajare pe baza demisie avand nr. de inregistrare, semnata si stampilata de vechiul angajator?
4. In cazul in care eu mai sunt angajat la vechiul angajator, iar noul angajator imi face si el angajare, tot cu norma intreaga, ce sanctiuni atrage aceasta?
5. Cat de mult imi afecteaza intrerupere mea in campul muncii o intrerupere de 14 zile calendaristice (CAS, Somaj, Pensii)?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 21:01, 15 Iunie 2015
gaby_0200 a scris:

......
1. Care este termenul maxim de eliberare a deciziei de incetare a CIM?
2. Noul angajator imi poate face angajare fara decizia de incetare a CIM?
3. Noul angajator imi poate face angajare pe baza demisie avand nr. de inregistrare, semnata si stampilata de vechiul angajator?
4. In cazul in care eu mai sunt angajat la vechiul angajator, iar noul angajator imi face si el angajare, tot cu norma intreaga, ce sanctiuni atrage aceasta?
5. Cat de mult imi afecteaza intrerupere mea in campul muncii o intrerupere de 14 zile calendaristice (CAS, Somaj, Pensii)?



1. In termen de maxim 15 zile de la data solicitarii dvs scrise, potrivit art.8 alin.3 lit.a si b din HG 500/2011.

2-3. Noul angajator va poate face angajare fara decizia de incetare a c.i.m.
Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Codul muncii nu face distinctia intre diferitele tipuri de contracte de munca care pot fi incheiate de o singura persoana si nici nu limiteaza numarul contractelor de munca incheiate de o singura persoana, astfel incat acestea pot fi, dupa caz, cu norma intreaga sau cu timp partial, pe perioada nedeterminata sau pe perioada determina, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.

In speta, puteti incheia c.i.m. cu noul angajator chiar daca vechiul c.i.m. nu a incetat sau nu ati primit decizia de incetare.

4. Cumulul de c.i.m. nu atrage nicio sanctiune nici pentru angajatori, dar nici pentru persoana in cauza.

5. Perioada respectiva nu va fi considerata vechime in munca, stagiu de cotizare la pensie, la somaj si la sanatate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie de incetare a contractului de munca calin1992 calin1992 Un contract de munca se poate intrerupe fara decizia de incetare de la locul de munca anterior? Am semnat contractul de munca la o firma ramanand ca dupa ... (vezi toată discuția)
Schimbare loc de munca Robert19831983 Robert19831983 Buna ziua, Vreau sa imi schimb locul de munca iar noul angajator ma forteaza sa demisionez de la actualul job si apoi imi face CIM. Eu as dori sa fac intai ... (vezi toată discuția)
Revenire ccc Mariaana19 Mariaana19 Buna ziua, ma puteti lamuri si pe mine daca dupa 5 luni de ccc am dat un concurs pentru un loc de munca la o alta intreprindere( timp in care contractul la ... (vezi toată discuția)