Forum Discuţii diverse Psihologie judiciară testare psihologica
Discuție deschisă în Psihologie judiciară

testare psihologica

Stie cineva in ce consta testarea psihologica la Administratia Nationala a Penitenciarelor?
Ce fel de teste se dau?
Are cineva model de test?
Astfel de teste nu sunt facute publice.
Daca cineva totusi o sa va dea un astfel de test, se pune intr-o situatie de incalcare a legii.
Va recomand sa mergeti cu incredere la testare, sa fiti atent la intrebarile pe care le cititi, sa dati raspunsurile care vi se par potrivite si sa va incadrati in timp.
Mult noroc.

Laura Saed
Psihoterapeut
Consultant/Consilier Business
din cate am auzit e un test foarte complex
nu sunt atat de complexe.
trebuie sa fiti foarte atent pentru ca unele intrebari se repeta sub o alta forma si e posibil ca raspunsul dat la intrebarea pusa initial sa difere de raspunsul dat la intrebarea cu acelasi sens(asta in ceea ce priveste intrebarile)
in ceea ce priveste logica, aici depinde de capacitatea dvs intelectuala
Roxana Zbarnea, Avocat
Doamna Zbârnea, de obicei nu se zice că întrebările se repetă sub altă formă - candidatul ar trebui să aibă o altă motivaţie pentru a fii atent decât pentru a verifica dacă a mai fost întrebarea. Pentru că astfel ameninţaţi validitatea split-half :)

Matei
absolvent psihologie
viitor cercetător
ecluza2 a scris:

Doamna Zbârnea, de obicei nu se zice că întrebările se repetă sub altă formă - candidatul ar trebui să aibă o altă motivaţie pentru a fii atent decât pentru a verifica dacă a mai fost întrebarea. Pentru că astfel ameninţaţi validitatea split-half :)

Matei
absolvent psihologie
viitor cercetător

si totusi, de obicei cum se zice, fara a amenintza validitatea split-half?
Gia,
viitor pensionar