Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Numarul de cont bancar
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Numarul de cont bancar

Daca un proprietar solicita nr. de cont al Ascociatie de Proprietari , administratorul este obligat sa -i comunice acel numar ?
Programul administratorului este joi de la 18-19.
Contul bancar al asociatiei este o informatie care trebuie sa stea la indemana oricarui proprietar sau chirias din bloc pentru a putea face depuneri in acel cont.

Contul nu este secret pentru ca operatiunile in acel cont (cu exceptia depunerilor in cont) nu se pot face decat de cei imputerniciti de asociatie in intelegere cu banca, prin contract.
Contul bancar este inscris pe chitanta care va este eliberata cand platiti intretinerea,pe stampila care este pusa pe aceeasi chitanta.La avizier pe listea de plata,pe orice act de identificare a asociatiei de proprietari.
Nu intotdeauna.
Noi, de exemplu, n-am pus contul bancar pe stampila, nici pe lista, nici pe chitante, dar este afisat la avizier si pe site.
In asociatia nostra am introdus contul bancar in listele de plata afisate lunar, trimise pe email sau postate pe site-ul asociatiei, in antetul oricarui anunt sau afis postat de asociatie, in orice notificare trimisa proprietarilor, in acele informari trimestriale ce le afisam, in acele explicatii semestriale cu privire la veniturile din exploatarea proprietatii comune, in convocari la sedintele comitetului sau convocarea adunarii generale s.a.m.d.