Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Contract de Comision
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Contract de Comision

Pot incheia contracte de comision cu persoane fizice?

In urma muncii prestate, ei primesc un procent din profit, procentul este specificat in contract.

Pot fi incheiate aceste contracte cu persoane fizice sau numai cu persoane fizice autorizate. Ei isi declara la sfarsitul anului veniturile.

Trebuie tinut un document special pentru astfel de contracte?
exista o lege care reglementeaza activitatea agentilor comerciali.
este legea 509/2002 privind agentii comerciali permanenti.
ti-o voi trimite pe e-mail.
incheierea contractului comercial cu o pers fizica nu este prevazut de lg rom.
Insa cu pers.fiz autorizate poti incheia contract de prestari servicii.
se poate incheia intre persoane juridice,fara probleme.