Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Plati Card
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Plati Card

Buna Ziua,

Am un card de debit pe firma , cu care platesc diverse cumparaturi , gen Billa, Selgros , masa
servita . La fiecare plata cu cardul pe langa bonul fiscal primesc si bonul de plata cu cardul pe care il atasez la fiecare factura. Problema este ca se intampla uneori ca platile facute cu cardul sa nu se opereze imediat , si astefel eu sa am o factura
cu bon de plata cu cardul , dar platile nu apar pe extrasul de cont , aceste sume apar ca tranzactii in asteptare . Cum se inregistreaza aceste plati ? Pot sa le inregistrez pe baza bonului si sa le pun in 581 iar in momentul efectuarii tranzactie de banca
inchid 581? Se intampla ca o factura platita in Mai sa imi apara pe extras doar in Iunie. Este vreo problema daca inchid luna cu sold la 581 , avand in vedere ca am deja dovada platii ( bonul fiscal + bonul de plata cu cardul ) ?

Va rog un raspuns,
Multumesc
Eu as merge pe 473....sume in curs de clarificare
mutzunake a scris:

Buna Ziua,

Am un card de debit pe firma , cu care platesc diverse cumparaturi , gen Billa, Selgros , masa
servita . La fiecare plata cu cardul pe langa bonul fiscal primesc si bonul de plata cu cardul pe care il atasez la fiecare factura. Problema este ca se intampla uneori ca platile facute cu cardul sa nu se opereze imediat , si astefel eu sa am o factura
cu bon de plata cu cardul , dar platile nu apar pe extrasul de cont , aceste sume apar ca tranzactii in asteptare . Cum se inregistreaza aceste plati ? Pot sa le inregistrez pe baza bonului si sa le pun in 581 iar in momentul efectuarii tranzactie de banca
inchid 581? Se intampla ca o factura platita in Mai sa imi apara pe extras doar in Iunie. Este vreo problema daca inchid luna cu sold la 581 , avand in vedere ca am deja dovada platii ( bonul fiscal + bonul de plata cu cardul ) ?

Va rog un raspuns,
Multumesc

In legislatie scrie ca 581 " de regula nu are sold" si de altfel folosirea lui in cazul de fata este improprie el nu poate sa inchida plata unui furnizor.
Dar daca platiti o factura cu OP la scadenta 30 zile factura nu ramane in sold? E aceeasi situatie! Cu ce va deranjeaza?
Daca vreti neaparat sa inchideti factura utilizati 5125-Sume in curs de decontare- oricum nu are norme specifice.

Succes!
Oranina Dumitru, Contabil
Poti sa pui plata furnizorului la data facturii si a bonului de la POS. Banii aceia sunt blocati dupa ce a fost facuta plata, deci e ca si cum ti-ar fi iesit din cont. Ei apar pe extras la o data ulterioara numai din cauza modului in care bancile isi regleaza soldurile intre ele. O sa ai diferente la banca intre soldul din conta si cel de pe extrase, dar asta nu e o tragedie. La fel se intampla si cand retragi numerar de la un ATM al altei banci la sfarsitul lunii. Atunci poti sa treci prin 581, dar cum zicea colegul mai sus, la sfarsitul lunii nu ar trebui sa ai sold la 581, deci trebuie sa inregistrezi si iesireai banilor din banca, desi nu a aparut inca in extras.
Personal , mi se pare metoda mai sus mentionata mai sus puti greoaie..., motiv pentru care as merge pe 473...Iata si motivatia:

Contul 473 Decontari din operatii in curs de clarificare
Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta sumelor in curs de clarificare, ce nu pot fi inregistrate pe cheltuieli, sau alte conturi in mod direct, fiind necesare cercetari si lamuriri suplimentare.

Contul 473 "Decontari din operatii in curs de clarificare" este un cont bifunctional.

In debitul contului 473 "Decontari din operatii in curs de clarificare" se inregistreaza:
- platile pentru care in momentul efectuarii sau constatarii acestora nu se pot lua masuri de inregistrare definitiva intr-un cont, necesitand clarificari suplimentare (512);
- sumele restituite, necuvenite unitatii (512, 531).

In creditul contului 473 "Decontari din operatii in curs de clarificare" se inregistreaza:
- sumele clarificate trecute pe cheltuieli, precum si sumele incasate in conturile de trezorerie si necuvenite (512, 601 la 658).

Soldul contului reprezinta sumele in curs de clarificare.