Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Majorare salarii functionari cu 12%
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Majorare salarii functionari cu 12%

Sunt numita pe o functie publica de inspector debutant si incepand cu 1 iulie 2015 mi s-a stabilit salariul de 1050 lei si va intreb daca mai pot beneficia si de majorarea de 12% daca se majoreaza la ceilalti functionari din primarie?
In principiu, da.De regula, cand se majoreaza, se majoreaza pentru toata lumea. Dar, fiecare institutie publica isi stabileste nivelul de salarizare.
Sigur ca da. Este adevarat legea da posibilitatea ca fiecare sef sa decida cui si mai ales cu cat majoreaza salariul dar in principiu aveti dreptul pana la 12%
Depinde de salariul de incadrare pe care il aveti plus sporul de vechime -acesta constituind salariul de baza... care daca majorat nu ajunge la 1050 lei aveti, trebuie asa stabilit (+sume compensatorii).
Deci se pare ca salariul d-voastra este bine stabilit si ca majorarea (cresterea) salariala nu are cum sa fie peste suma de 1050 lei.