avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... cu ce pot trece granita tarii?
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

cu ce pot trece granita tarii?

anul acesta plec pentru prima data in afara tarii, in italia, unde lucreaza socrii mei si as vrea sa stiu cu ce pot trece la vama fara sa primesc amenda. ma refer la produse alimentare, bauturi, tigariB-) m-ar mai interesa si ceva articole despre scaunul pt copil(are 3 ani) va multumesc pt ajutor:)
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:49, 16 Iulie 2009
Nu este site-ul politiei de frontiera sau punct vamal?
E posibil ca acolo sa aiba regulamentul.
Mai clar nu se poate.


La nivel naţional, Autoritatea Sanitar Veterinară şi pentru Siguranţa Alimentelor a stabilit prin norme produsele şi subprodusele de origine animală ce trebuie să fie examinate la posturile de inspecţie la frontieră, cât şi obligativitatea introducerii/scoaterii/ tranzitării în/din/prin ţară a acestora, numai prin posturile de inspecţie la frontieră (Ordinul preşedintelui Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor nr.122/2005 pentru aprobarea Normei sanitar veterinare care stabileşte lista produselor ce trebuie să fie examinate la posturile de inspecţie la frontieră în baza Directivei Consiliului 97/78/EC, cu modificările şi completările ulterioare -Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.1090/ 2005).

Având în vedere cele de mai sus şi ţinând seama de faptul că fiecare stat comunitar în parte a considerat oportună stabilirea unor cantităţi limitate din aceste produse ce pot fi introduse pe teritoriul tării respective de către persoanele fizice, ar trebui să solicitaţi aceste informaţii reprezentanţelor diplomatice sau consulare ale acestor ţări, acreditate să funcţioneze în România.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Farmacie veterinara Catalina Roxana Catalina Roxana Daca am calificarea de tehnician veterinar , care se incadreaza in categoria profesiilor liberale si detin 90% din capitalul societatii pot obtine autorizatia ... (vezi toată discuția)
Norme ptr catering hambra hambra exista vreo lege/norma in care sa prevada spatiu minim ptr activitate catering??? ce norme trebuie sa indeplinesc ptr a optine autorizatia de functionare??? (vezi toată discuția)
Autorizatii/avize , activitate cateing edys_cafe edys_cafe Buna ziua! de ceva timp mi-am deschis o societate com. , domeniul de activitate fiind catering, tot odata am inchiriat si un sp. com. intrebare:- ce ... (vezi toată discuția)