Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Examen atestat sofer de taxi
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Examen atestat sofer de taxi

buna ziua,
am fost condamnat 5 ani pentru contrabanda cu tigari,iar in luna mai m-am eliberat. in aceste conditii pot da examen ptr atestat sofer taxi?
Legea nr. 38/2003 privind transportul în regim de taxi şi în regim de închiriere
art.27
(1) Condiţiile de pregătire profesională a conducătorilor auto în vederea obţinerii certificatului de atestare profesională, necesar practicării activităţii de transport de persoane în regim de taxi sau în regim de închiriere, se vor stabili prin ordin al ministrului transporturilor, ţinând cont şi de prevederile prezentei legi.
(2) Pregătirea profesională a conducătorilor auto va fi asigurată în judeţul respectiv sau în municipiul Bucureşti, după caz, printr-o unitate de şcolarizare a conducătorilor auto autorizată, pe baza unei programe de şcolarizare, aprobată prin ordin al ministrului transporturilor.
(3) Pentru a putea urma cursurile de pregătire profesională, conducătorii auto solicitanţi vor prezenta următoarele documente:
a) cerere-tip;
b) copie de pe permisul de conducere valabil;
c) cazierul judiciar;
d) copie de pe carnetul de muncă, dacă există;
e) copie de pe actul de identitate;
f) dovada că sunt apţi medical şi psihologic pentru transportul de persoane;
g) adeverinţa eliberată de serviciul poliţiei rutiere, din care să rezulte că în ultimul an nu au avut suspendat dreptul de a conduce un autovehicul pentru conducerea autovehiculului sub influenţa alcoolului sau a substanţelor stupefiante ori nu au fost implicaţi în accidente rutiere soldate cu victime, din culpa lor.

In lege nu exista mentionate faptele de natura penala care sa atraga respingerea dosarului pentru atestare taxi.

Vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/content/for...