Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de v-c cu clauza de intretinere- divort si ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de v-c cu clauza de intretinere- divort si mostenire

Am o matusa la tara,casa ei a dat-o print contract de vanzare cumparare varului meu cu conditia sa aibe grija de matusa mea pana la moartea ei.Pe contractul de vanzare cumparare este trecuta si sotia varului meu,la data cand s-a facut actul de vanzare cumparare cu clauza respectiva ei nu erau divortati.Intrebarea care se pune:daca intre timp varul meu a divortat,sotia acestuia poate fi scoasa legal de pe contractul de vanzare cumparare al casei,astfel incat dupa moartea matusii mele sa nu mai aiba nici un drept de mostenire.Ce demers legal trebuie demarat.Multumesc.
Doar matusa poate face acest lucru solicitand rezilierea contractului. Dupa ce bunul va reintra in patrimoniul ei va putea face din nou act varului dvs.