Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie intretinere

Daca cel caruia i se plateste pensia de intretinere isi termina studiile liceale dupa implinirea varstei de 18 ani,pentru a primi in continuare pensia trebuie sa faca dovada continuarii studiilor ? In cazul in care acesta nu dovedeste continuarea studiilor, parintele care platea aceasta pensie de intretinere poate fi executat silit?

Va multumesc!
Dacă nu își continuă studiile, copilul nu are dreptul la pensia de întreținere după vârsta de 18 ani.
Liceul l-a terminat in iunie 2015, cand avea 20 ani. Pentru a continua plata pensiei de intretinere trebuie sa faca dovada continuarii unei forme de invatamant? Daca nu a facut aceasta dovada sunt obligat de lege sa platesc pensia de intretinere?
Nu mai plătiți, dacă nu mai merge la școală, se poate angaja. Dacă nu o face, e problema lui, nu mai e în drept sa primească.
Va multumesc!